Past Perfect Continuous – ще один з роду минулих


Зміст

1. Коли вживається Past Perfect Continuous

2. Структура речення в Past Perfect Continuous

3. Відмінність Past Perfect Continuous від інших минулих часів


У цій статті ми поговоримо про час, який не має аналогів в українській мові. У ньому треба врахувати тривалість дії в минулому й дію, що сталася після. А також не переплутати цей час із іншими та правильно побудувати речення, щоб тебе зрозуміли. Завдання не з легких, але ми впораємось. Тож давай про все по порядку.

Past Perfect Continuous – минулий тривалий доконаний час. Він вказує на дію, що розпочалася в минулому, продовжувалася деякий час і закінчилася перед іншою дією в минулому. При цьому ми бажаємо акцентувати увагу на тривалості цієї дії, а також важливо те, що ми маємо певний результат.
 

Коли вживається Past Perfect Continuous


Тобі пощастило: випадків використання цього часу не так уже й багато, як це буває в інших часах. Розберемо їх нижче.

 1. Одна тривала дія передує іншій дії в минулому 

Дуже схоже на Past Perfect, правда ж? Єдина різниця в тому, що ми звертаємо увагу на тривалість тієї дії, що сталася до іншої в минулому. 

 • John had been working in the garden before his boss called him do discuss his project. – Джон працював в саду перед тим, як зателефонував його бос, аби обговорити проєкт.

 • Sarah had been writing this essay for 10 hours before her sister came back home. – Сара писала це есе протягом 10 годин, поки її сестра не повернулась додому.
   

 1. Акцент на результаті в минулому

Ми також маємо використати Past Perfect Continuous для того, аби показати певну причину (тривалу), що сталася в минулому до іншої дії, що відбулась пізніше.

 • Teresa had been cooking for 7 hours, that’s why she didn’t feel well in the evening. – Тереза готувала їжу протягом 7 годин, тому вона і почувалася погано ввечері.

 • I was so hungry in the evening because I had been working for 8 hours at the computer. – Я був такий голодний ввечері, бо до цього я працював близько 8 годин за комп’ютером. 

 • My best friend was sick because she had been eating a lot of ice cream at my birthday party. – Моя найкраща подруга була хвора, бо вона їла дуже багато морозива на моїй вечірці до дня народження.
   

 1. 3rd Conditional

А іноді ми можемо використати Past Perfect Continuous і в умовних реченнях. Ми звикли, що третій тип умовних речень має в своїй структурі лише Past Perfect. Але можна вжити і Past Perfect Continuous, якщо ми бажаємо уточнити тривалість умовної дії.

 • If my uncle Rob hadn’t been playing with his son so much time, he would have had more time for his work. – Якби мій дядько Роб не грався так багато зі своїм сином, він би мав більше часу на роботу.

 • If I had been working in the garden that day, I wouldn't have been upset. – Якби я працював в саду в той день, я б не був засмучений.

 • If my friends had been reading a lot, we could have discussed something interesting together. – Якби мої друзі багато читали, ми могли б обговорити щось цікаве. 

 

Past Perfect Continuous – ще один з роду минулих

 

Структура речення в Past Perfect Continuous


В Past Perfect Continuous ми маємо справу не з одним дієсловом, а з трьома. Тож треба уважно стежити за порядком слів у різних типах речень:

 Subject + had been + Ving 
 Subject + had not (hadn’t) been + Ving 
 Had + subject + been Ving? 

 

Подивимось на прикладах, як будуться стверджувальні, заперечні та питальні речення.

 • Vanessa had been knocking for 10 minutes till you opened the door. – Ванесса стукала в двері 10 хвилин, поки ти не відчинив.

 • Our managers had been waiting for our partners for nearly 5 hours before they arrived at the office. – Наші менеджери чекали на партнерів близько 5 годин, поки вони приїхали до офісу.

 • My sisters had been preparing for IELTS test for 6 months until they passed it successfully. – Мої сестри готувалися до тесту IELTS протягом 6 місяців, поки вони не склали його успішно. 

 • Ann hadn’t been doing the washing up before her mum returned home. – Енн не мила посуд, поки її мама не повернулася.

 • I hadn’t been travelling around the USA before Nina decided to go with me. – Я не подорожувала Сполученими штатами, поки Ніна не вирішила поїхати зі мною.

 • She hadn’t been looking for this laptop for 2 hours till you arrived at the office. – Вона не шукала цей лептоп протягом 2 годин, поки ти не прибув до офісу. 

 • Had they been playing tennis before you called them? – Чи вони грали в теніс до того, як ти їм зателефонувала?

 • Had he been teaching English before he was recommended to our company? – Він викладав англійську до того, як його рекомендували в нашу компанію?

 • Had your parents been working all night? They looked very tired. – Твої батьки працювали всю ніч? Вони виглядали дуже стомленими.

 

Past Perfect Continuous – ще один з роду минулих - 2

 

Відмінність Past Perfect Continuous від інших минулих часів


Навіть найскладніші часи піддаються вивченню. Головне – відрізнити їх один від одного. Зараз ми розберемо, чим відрізняється Past Perfect Continuous від Past Simple, Past Perfect і Past Continuous.

Past Simple ми використовуємо для багатьох речей: для підтвердження того, що дія завершена в минулому; для переліку дій в минулому, що відбулися одна за одною; для умовних типів речення тощо. В чому різниця між простим минулим часом і Past Perfect Continuous – дивись нижче.

Past Simple

Past Perfect Continuous

1. Послідовні дії в минулому часі:

Kylie came back home, opened the window in her bedroom, took a shower, did all her homework, called her granny, fed the cat, ate dinner and went to bed

1. Тривала дія в минулому часі, що передувала іншій дії:

She had been dreaming about the trip to the Maldives for a long time before her best friend Kim invited her there on the holidays

2. Дія, що вже завершилася в минулому часі:

My younger son Rob finished this school 7 years ago

2. Пояснення тривалої причини результату в минулому:

Kate had been ironing all day, she was really tired after that

 

Past Continuous – це минулий тривалий час. Дія чи процес відбувається в певний період минулого, який ми згадуємо. Це може бути чітко вказаний момент, наприклад, this time 2 years ago, або більш розтягнутий момент без конкретного позначення години чи хвилини – when she called me at night.

Past Continuous

Past Perfect Continuous

1. Опис ситуації:

The sun was shining brightly, the birds were singing and Mrs. Whitehouse was walking with her dog Chasіe near the lake

1. Тривала дія в минулому часі, що передувала іншій дії:

I had been writing this article for 6 days, before our content manager published it yesterday

2. Одна дія, що переривається іншою:

When Harry came back to the office he saw that Christie was eating lunch without him

2. Пояснення тривалої причини результату в минулому:

Our colleagues had been working all night long, that's why they were very exhausted in the morning

3. Тривала дія в конкретний момент часу в минулому:

At 10 a.m. yesterday I was drinking tea with my new marketing manager Sophie

 

4. Невдоволення певними діями в минулому:

My children were always shouting when something went wrong

 

5. Опис того, що не сталося в минулому:

My boss was hoping for me to present our new project, but I was ill that day

 

6. Певна тимчасова ситуація в минулому:

My parents were living in Stockholm for 5 weeks

 

 

І наостанок – минулий доконаний час. Він вказує нам, що одна дія відбулась раніше за іншу дію в минулому. Інакше кажучи, в нас присутні дві дії, одна відбулася, скажімо, вчора, а інша – сьогодні. В чому різниця між Past Perfect та Past Perfect Continuous, розглянемо нижче.

Past Perfect

Past Perfect Continuous

1. Дія в минулому, що передувала іншій дії:

I wasn't very hungry, because I had had a very delicious lunch with our new assistant Rebecca

1. Пояснення тривалої причини результату в минулому:

It had been raining all night long, that's why all the birds in our garden were wet

2. 3rd conditional:

If you weren't so stubborn, we would have won the game

2. Тривала дія в минулому часі, що передувала іншій дії:

Chris had been swimming all night in his swimming pool until the sun raised up

 

Якщо Past Perfect Continuous раніше викликав у тебе головний біль, сподіваюсь, тепер у тебе проблем із ним не буде. Успішної практики!