Past Perfect – лиши минуле в минулому


Зміст

1. Структура речень у Past Perfect

2. Маркери часу в Past Perfect

3. Коли вживається Past Perfect


Як же мало хто вміє залишати минуле в минулому. І я зараз не говорю про мрії, що не справдилися, а лише про минулий час в англійській мові, який багатьом допікає – Past Perfect. Багато хто скаже: «В нас вже є Past Simple і є минулий з результатом – Present Perfect, ну нащо нам іще один?!». Сьогодні ми з'ясуємо, навіщо існує цей час і як його правильно вживати.

Past Perfect tense – це минулий доконаний час. Він вказує, що дія відбулась раніше за іншу дію в минулому. Тобто у нас є дві дії, одна з них відбулася, наприклад, о 15:00, а інша – пізніше, о 18:00. В даному випадку ці дві дії описуються в абсолютно різних часах. Давай розглянемо декілька речень, щоб стало зрозуміліше, про що йтиметься далі.

  • By the time I came back home from work, my sister Tanya had already gone. – До того часу, як я повернувся додому з роботи, моя сестра Таня вже пішла. (Таня пішла однозначно раніше, ніж я повернувся додому, я її не побачив, бо її не було вдома, фактично я запізнився та не зустрів її)

  • We arrived at the airport very late, our plane had already left. – Ми прибули в аеропорт занадто пізно, наш літак вже відлетів. (Ми прибули в аеропорт і, на жаль, побачили, що літака вже немає на злітній смузі, ми запізнилися на рейс, бо літак вже відлетів)

  • When I woke up in the morning, my mother had already cooked the soup. – Коли я прокинувся вранці, моя мама вже приготувала суп. (Тобто я абсолютно чітко бачу, що суп є, мама його вже приготувала до того, як я прийшов на кухню)

 

Past Perfect – лиши минуле в минулому

 

Отже, давай перейдемо до граматичної конструкції речень у Past Perfect.
 

Структура речень у Past Perfect


Як завжди, розглянемо формули та приклади побудови стверджувальних, заперечних і питальних речень.

  1. Positive form

Стверджувальна форма в Past Perfect утворюється за допомогою знайомих нам дієслів had та Past Participle. Had виноситься на друге місце після підмета, а основне дієслово йде далі.

Subject + had + Ved / V3

 

  • Jane had already sent this letter before our boss stopped her. – Джейн уже відправила цього листа до того, як бос її зупинив.

  • The chef had already left our house by the time I got back from my work. – Кухар уже залишив наш дім до того часу, як я повернулась з роботи. 

  • We had had an opportunity to talk a little bit before the principal came into the room. – У нас була можливість трохи поговорити до того, як директор зайшов до кімнати.

  1. Negative form

В заперечній формі після допоміжного дієслова додається частка not. 

Subject + had not (hadn’t) + Ved / V3

 

  • Sally hadn’t been to England before she entered the university. – Саллі ніколи не була в Англії до того, як вона вступила в університет. 

  • I hadn't read this article before you told me about it. – Я не читав цю статтю до того, як ти мені про неї розповів.

  • My aunt hadn’t thought that my job could be difficult before she came to my office. – Моя тітка не думала, що моя робота може бути важкою, до того як не прийшла в мій офіс.

  1. Question form

Аби створити загальне питання, необхідно винести допоміжне дієслово had на початок речення. Після нього йде підмет, а далі – решта речення.

Had + subject + Ved / V3?

 

  • Had you studied German before you came to Wurzburg? – Ви вчили німецьку до того, як приїхали до Вюрцбурга?

  • Had Susan prepared for the test before she did it? – Сьюзан підготувалась до тесту до того, як його написати?

  • Had they turned off the TV before they went out? – Вони вимкнули телевізор перш ніж піти з дому?
     

Маркери часу в Past Perfect


В кожному часі англійської мови нам допомагають покажчики або маркери часу, як їх прийнято називати. Вони вказують на те, який час слід вжити в тому чи іншому реченні. Перед тобою – основні маркери Past Perfect:

  1. By the time – до того часу як;
  2. Before, never before – до того як, ніколи раніше; 
  3. After – після;
  4. By evening/ morning/ 12 a.m. – до вечора/ ранку/ 12 години дня. 
  • By the time John returned from the war, his girlfriend was married and pregnant. – До того часу, як Джон повернувся з війни, його дівчина була заміжня та вагітна.

  • The game had already begun before they came to the stadium, they were late. – Гра вже почалась до того, як вони приїхали на стадіон, вони запізнилися.

  • They decided to marry after they had lived together for a year. – Вони вирішили одружитися після того, як рік прожили разом.

 

Past Perfect – лиши минуле в минулому - 2

 

Коли вживається Past Perfect


А тепер детально розберемо випадки, в яких нам потрібно застосовувати цей час. На відміну від звичних Present Simple і Past Simple, випадків використання Past Perfect набагато більше і вони точно складніші.

  1. Дія, що передує іншій дії в минулому часі

Звісно, це найперше, що приходить на думку, коли ми чуємо назву часу Past Perfect. Ми вживаємо цей час тоді, коли маємо дві дії, що вже відбулися в минулому часі, вони завершені і є результат, але одна обов’язково мала відбутись трохи раніше за іншу. До тієї, що була раніше, і застосовується перфектний час. Дія, яка відбулася пізніше, описується в простому минулому часі.

Dan had already broken up with Vanessa by the time he met Serena. – Ден вже розійшовся з Ванесою до того часу, як він зустрів Серену. (Ден спочатку розійшовся з Ванесою, а вже потім зустрів Серену, тобто ці дві дії (і, що важливіше, дівчини) не перетиналися в часі)

  1. Результат в минулому, що можна спостерігати

Можеш сказати, що це майже Present Perfect. Але ні, не зовсім так. В даному випадку для нас важливий той факт, що результат ми бачили в минулому. І саме це відрізняє Present та Past Perfect.

Kate was really upset and disappointed because she had been fired. – Кейт була спантеличена і засмучена, бо була звільнена. (Результатом є те, що Кейт засмучена і спантеличена, а звільнення є причиною, її звільнили раніше, тому вона і засмутилася)

  1. 3rd Conditional

У третьому типі умовного речення також використовуємо цей час. А приклад наведемо з проникливої пісні Адель.

 

 

Never woulda hitch-hiked to Birmingham
If it hadn't been for love

  1. Wish + Past Perfect

Коли ми хочемо передати, що шкодуємо про минулу подію, яка вже сталася і змінити ми її не можемо, тоді використовуємо Past Perfect у поєднанні з wish. Пісня Тейлор Свіфт про розлучення – ідеальний приклад використання цієї конструкції.

 

 

It turns out freedom ain't nothin' but missin' you
Wishin' I'd realized what I had when you were mine

  1. Досвід у минулому

Також у перфектному минулому часі будуються речення, що розповідають про особистий минулий досвід. 

This job was the worst job, I had ever had. – Ця робота була найгіршою роботою з усіх, які я мав. (Людина мала кілька робіт і з власного досвіду змогла чітко зрозуміти для себе, яка з них була найгіршою на той час)

  1. Hardly… when, no sooner... than

Past Perfect використовується в конструкціях hardly... when та no sooner... than – «тільки-но…, як», «не встиг я…, як». Зверни увагу на порядок слів у реченні. 

  • Hardly had the car stopped, she began to cry. – Тільки-но машина зупинилася, як вона почала плакати.

  • No sooner had I written the last sentence of my essay, than our teacher started to shout at us. – Не встиг я дописати останнє речення мого есе, як наш вчитель почав на нас кричати.

  1. Reported speech

Цей час також іноді зустрічається в непрямій мові. Коли ми хочемо передати слова іншої людини, яка нас про щось запитала або щось розповіла в минулому, ми використовуємо Past Perfect безпосередньо для тієї частини речення, яку переказуємо.

«Where have you been tonight?» – mum asked me.
Mum asked me where I had been that night. – Мама запитала мене, де я була цієї ночі.

Сподіваюсь, тепер конструкції Past Perfect не лякатимуть тебе й ти сміливо використовуватимеш їх під час спілкування англійською!