Present Perfect – правила та випадки використання часу


Зміст

1. Коли вживається Present Perfect?

2. Структура речення в Present Perfect

3. Маркери часу в Present Perfect

4. Різниця між Past Simple та Present Perfect


Present Perfect – це теперішній доконаний час. Він вказує на те, що дія відбулась у минулому, але ми маємо певний результат саме зараз. І цей результат важливіший за те, коли саме відбулась дія. Давай розглянемо приклад, щоб стало зрозуміло, про що йтиметься далі:

I have already finished my tasks, may I be free? – Я вже закінчив свої задачі, чи можу я бути вільним? (Я вже зробив свої задачі та можу показати результат – таблиця Excel заповнена даними і формулами)

Ми можемо не знати чіткий час, коли дія сталася, але результат має бути відомий. В цьому і полягає складність вивчення Present Perfect, бо в українській мові такого поняття взагалі не існує: в нас є або минулий час, або теперішній. Але не турбуйся, в цій статті ми розкладемо все по поличках.
 

Коли вживається Present Perfect?
 

 1. Завершена дія в минулому з обов’язковим результатом у теперішньому часі

Цей випадок вживання ми вже розглянули вище. Тут акцент ставиться на результат закінченої дії, коли його можуть побачити інші.

 • Sara has just cooked breakfast, come on, let's go! – Сара щойно приготувала сніданок, давай, пішли! (Сніданок на столі, ми можемо його побачити і головне – з`їсти, це результат)

 • I have known Nathalie for 5 years, we've been friends since university. – Я знаю Наталі протягом 5 років, ми друзі з університету. (Так само, нам важливо, що ми дружимо з Наталі вже 5 років, тобто результатом нашого знайомства є довга дружба)

 1. Особистий досвід

Present Perfect використовується, коли ми самі на собі щось спробували, відчули, переконалися. Нам важливо підкреслити, що це наш досвід і ми його прожили без вказівки на той час, коли відбулася подія.

 • I have been to Italy 3 times – that's the most beautiful and stunning country I`ve ever been to. – Я був в Італії тричі – це найбільш красива та приголомшлива країна з усіх, де я був. (Я був в Італії, я можу це підтвердити, я можу щось розказати про свою подорож, показати фото, це був мій особистий досвід)

 • My mother has never worked with children, it's quite difficult for her, because she has always worked with adults. – Моя мама ніколи не працювала з дітьми, це дуже важко для неї, бо вона завжди працювала з дорослими. (Інакше кажучи, в неї не було особистого досвіду роботи з дітьми)

 1. Незавершена дія в теперішньому часі

Також Present Perfect використовується в разі, коли ми описуємо дію, яка почалася в минулому, ще не закінчилася в сьогоденні, але результат явний.

 • My sister has written 10 pages of her new book this morning. – Моя сестра написала 10 сторінок своєї нової книги зранку. (Вона написала 10 сторінок, можливо, напише ще, але те, що вже написано, ми можемо побачити і прочитати)

 • Harry has finished watching «Friends» this week. – Гаррі завершив дивитися «Друзів» цього тижня. (Тиждень ще триває, але Гаррі вже завершив дивитися серіал)

 

Present Perfect – правила та випадки використання часу

 

Структура речення в Present Perfect


Зараз ми детально розглянемо, як будуються стверджувальні, заперечні та питальні речення в Present Perfect. 

 1. Positive form

Позитивна форма, тобто ствердження утворюється за допомогою слів have або has та Past Participle. Поглянемо на формулу та приклади речень нижче.

I, you, we, they + have + Ved/ V3

He, she, it + has + Ved/ V3

 

 • At least I can say that I've tried. – Я хоча б можу сказати, що спробував.
 • Kate has forgotten to print these letters again, our boss is very angry. – Кейт знову забула роздрукувати ці листи, наш бос дуже злий.
 • Jill has just tried sushi for the first time. – Джил щойно спробувала суші вперше. 
 1. Negative form

Поглянемо на заперечення. Загалом, як і в будь-яких інших заперечних реченнях в інших часах, ми маємо допоміжне та основне дієслово. Допоміжне дієслово have/ has стоїть на першому місці після підмета, а далі – основне дієслово в третій формі, тобто в Past Participle.

I, you, we, they + have not (haven’t) + Ved/ V3

He, she, it + has not (hasn’t) + Ved/ V3

 

 • Unfortunately, we haven't bought a lot of vegetables, the supermarket is closed. – На жаль, ми не купили багато овочів, супермаркет зачинений.
 • Max hasn't loved her at all, it’s better for them to split up. – Макс її взагалі не кохав, їм би краще розійтися.    
 • My parents haven't had a big house, that's why they’ve decided to build one. – Мої батьки не мали великого будинку, тому вони вирішили збудувати його.

 

Present Perfect – правила та випадки використання часу - 2

 

 1. Question form

У запитаннях все легко. На перше місце виходить допоміжне дієслово have/ has, а потім йде звичайний порядок слів.

Have + I, you, we, they + Ved/ V3?
Has + he, she, it + Ved/ V3?

 

 • Have you ever been abroad? – Чи ти колись був за кордоном?
 • Has she written all the articles yet? – Чи вона вже написала всі статті?
 • Has Jimmy washed the dishes after the dinner? – Джиммі помив посуд після вечері?

У спеціальних питальних реченнях ми маємо два питальних слова. Аби утворити уточнююче запитання, потрібно поставити питальне слово наперед, а далі все як у звичайному запитанні.

QW + have + I, you, we, they + Ved/ V3?
QW + has + he, she, it + Ved/ V3?

 

 • Where have they bought the most delicious cake in the world? – Де вони купили найсмачніший торт у світі?
 • What has Mary just said? – Що Мері щойно сказала? 
 • How many times have your family been to Egypt? – Скільки разів твоя родина була в Єгипті? 
   

Маркери часу в Present Perfect


Добре, що в англійській мові є маленькі слова-помічники, які підказують, який час використовувати в конкретному реченні. Як і в кожному часі, в Present Perfect є свої маркери часу, які відрізняють його від інших часів. Розберемо основні з них.

Already

вже

Yet

ще, вже

Since

з того часу як

Ever

колись

Never

ніколи

Not yet

ще ні

Lately

останнім часом

Recently

щойно

Just

тільки-но

For a year

протягом року

 

 • We have never studied French in our life. – Ми ніколи в житті не вчили французьку мову.
 • Mary hasn't seen him for a year, it's okay that she would like to spend more time with him. – Мері його не бачила рік, це окей, що вона хотіла б провести з ним більше часу.
 • What has she told you recently? – Що вона щойно тобі сказала?
 • Sorry, I haven’t heard what you have just said, Mr Smith, couldn’t you repeat please? – Вибачте, я не почув, що ви щойно сказали, містере Сміт, чи не могли б ви повторити?
 • My son hasn't returned from school yet, why are you so calm? – Мій син ще досі не повернувся зі школи, чому ти такий спокійний?
 • Our colleague has not been at work for a long time due to COVID-19. – Наша колега не була на роботі вже довгий період часу через COVID-19. 
   

Різниця між Past Simple та Present Perfect


У деяких випадках здається, що можна ж просто взяти Past Simple і не займатися дурницями. Ця табличка має допомогти тобі зрозуміти різницю між цими часами.

Present Perfect

Past Simple

Життєвий (особистий) досвід, результатом якого є завершена дія протягом життя

Минулий досвід

Незавершена дія в минулому, яка досі триває в теперішньому часі

Завершена дія в минулому, що більше не триває

Дія в минулому з результатом у теперішньому часі

Відсутність будь-якого результату, дія залишилась у минулому

 

Думаю, тепер ми досконало розібрали Present Perfect, тож ти зможеш відрізнити його від інших часів і впевненіше використовувати в своїй англійській!