Щодня ми порівнюємо речі навколо нас: який фільм кращий, яка їжа смачніша, яка погода гірша. А як правильно робити це англійською? У цій статті ви дізнаєтеся про ступені порівняння прикметників в англійській мові та як вони допоможуть вам бути best baddest.
Зміст
2. Ступені порівняння прикметників в англійській мові – для чого вони потрібні?
2.1. Позитивний ступінь
2.2. Вищий ступінь
2.3. Найвищий ступінь
2.4. Регламентовані правила чи регіональні особливості?
3. Винятки утворення ступенів порівняння прикметників в англійській мові для різних типів прикметників
3.1. Правила подвоєння приголосних
3.2. Прикметники, що закінчуються на дві приголосні
3.3. Прикметники з довгою голосною
3.4. Прикметники з неправильними формами порівняння
4. Інші структури порівняння прикметників в англійській мові
4.1. Порівняння gradable та non-gradable прикметників
4.2. Інтенсифікатори для порівняння прикметників
5. Прикметники, що не мають ступенів порівняння
6. Вправа на закріплення ступенів порівняння прикметників в англійській мові
7. FAQ: популярні запитання про ступені порівняння прикметників в англійській мові
Що таке прикметник?
Прикменик (adjective) – це частина мови, яка вказує на ознаку або властивість іменника (noun), яке у реченні може означати поняття, предмет чи явище.
В українській мові прикметники відповідають на запитання «який?», «яка?», «яке?», «які?» і дуже пов’язані з іменниками, від яких отримують такі граматичні категорії як рід, число та відмінок. Наведемо приклади: розумний собака, пунктуальна пані, на зеленому полі, жовтогарячими трояндами.
В англійській мові прикметники не змінюється за родами, числами, відмінками та відповідають на такі запитання:
What kind? Який? Якого роду? |
I like this expensive watch. – Мені подобається цей дорогий годинник. He bought beautiful flowers. – Він купив красиві квіти. The bright sunlight filled the room. – Яскраве світло сонця заповнило кімнату. |
Which one? Який саме? |
The white car is mine. – Біла автівка – моя. I can’t wait for my first day at work. – Не можу дочекатися свого першого дня на роботі. He is the only child in the family. – Він – єдина дитина в сім'ї. |
How many? Скільки? |
Five books are on the table. – На столі п’ять книжок. Just ask her several questions. – Просто поставте їй кілька запитань. Many employees participated in the event. – Багато працівників взяли участь у заході. |
Прикметники покликані додавати деталі та характеристики іменнику, дозволяють чітко передати уявлення про об’єкт чи явище. Саме вони роблять мовлення яскравим та інформативним.
Ступені порівняння прикметників в англійській мові – для чого вони потрібні?
Ступені порівняння прикметників в англійській мові (degrees of comparison) – ключовий аспект граматики, який дозволяє нам порівнювати, наскільки одна річ відрізняється від іншої за певною характеристикою.
Виділяють три ступені порівняння прикметників в англійській мові:
- Позитивний ступінь (positive degree);
- Вищий ступінь (comparative degree);
- Найвищий ступінь (superlative degree).
Позитивний ступінь
Позитивний ступінь (positive degree) – це базова форма прикметника. Вона просто описує певну ознаку або якість без будь-яких порівнянь.
-
The weather is warm today. – Сьогодні тепла погода.
-
The cake she baked is absolutely delicious! – Торт, який вона спекла, неймовірно смачний!
-
Have you read his new book? The plot is incredibly exciting! – Ви вже читали його нову книжку? Сюжет неймовірно захопливий!
Вищий ступінь
Вищий ступінь (comparative degree) порівняння прикметників англійської мови дозволяє нам порівнювати між собою два об’єкти. У результаті ми отримуємо інформацію про те, який із предметів порівняння наділений більшою чи меншою мірою ознаки. Також компаративний ступінь порівняння прикметників англійської мови дозволяє вказати нам на відмінності за певною рисою.
-
It’s predicted that this autumn will be colder than the previous one. – Прогнозують, що ця осінь буде холоднішою за попередню.
У цьому прикладі порівнюються дві осені – поточна та попередня. Використовуючи вищий ступінь порівняння прикметників англійської мови, ми побудували речення, яке дозволяє порівняти ці два періоди за температурою.
Також у наведеному прикладі використовується сполучник than. Його основна функція – зв’язувати два елементи порівняння та допомагати у визначенні різниці між ними. Він використовується як у вищому ступені порівняння прикметників англійської мови, так і в найвищому.
Для утворення вищого ступеня порівняння всі прикметники можна умовно поділити на три групи.
-
Односкладові прикметники
Компаративний ступінь порівняння прикметників англійської мови у таких прикметниках утворюється за допомогою додавання суфікса -er до основної форми прикметника.
Fast (швидкий) – faster (швидший) |
She is so competitive, always trying to run faster than she can. – Вона така конкурентна, завжди намагається бігати швидше, ніж може. |
Young (молодий) – younger (молодший) |
She is younger than her twin brother by 10 minutes. – Вона молодша за свого брата-близнюка на 10 хвилин. |
Rich (багатий) – richer (багатший) |
He is richer now than he was five years before. – Він зараз багатший, ніж був п’ять років тому. |
-
Прикметники, що складаються з двох складів і закінчуються на -у
Для таких прикметників суфікс -у змінюється на суфікс -ier.
Busy (зайнятий) – busier (більш зайнятий) |
We’re busier this week than last. – Ми зайнятіші цього тижня, ніж минулого. |
Messy (безладний) – messier (безладніший) |
His desk is messier with papers and coffee cups scattered everywhere. – Його стіл ще безладніший, всюди папери та чашки з кавою. |
Friendly (дружелюбний) – friendlier (дружелюбніший) |
He is friendlier than most of his colleagues. – Він дружелюбніший за більшість своїх колег. |
-
Прикметники, що складаються з двох і більше складів
Для прикметників, які мають два і більше складів (окрім тих, що закінчуються на -y), вищий ступінь порівняння прикметників англійської мови утворюється за допомогою додавання слова more (у значенні «більш») перед прикметником. Форма прикметника при цьому не змінюється.
Successful (успішний) – more successful (успішніший) |
They're a powerful couple because they are more successful than their peers. – Вони сильна пара, бо успішніші за своїх однолітків. |
Creative (креативний) – more creative (креативніший) |
Do you agree that her SMM strategies are more creative than the ideas of other team members? – Ти погоджуєшся, що її SMM-стратегії креативніші за ідеї інших членів команди? |
Intelligente (розумний) – more intelligent (розумніший) |
The AI system is becoming more intelligent with every update. – Система ШІ стає розумнішою з кожним оновленням. |
Важливо! В англійській мові існує правило, що стосується префікса un-. Ми не зараховуємо його до кількості складів слова, коли обираємо спосіб утворення ступенів прикметника.
Наприклад, слово unhappy (нещасливий) має три склади, проте воно містить у собі префікс un-, тож рахувати склади будемо з початкового слова – happy (у ньому два склади). Тож вищий ступінь прикметника unhappy – unhappier, а не more unhappy.
- Unlucky (невдалий) – unluckier (невдаліший)
- Unkind (недобрий) – unkinder (менш добрий)
Найвищий ступінь
Найвищий ступінь порівняння прикметників англійської мові (superlative degree) потрібен для визначення найвищої або найнижчої межі у порівнянні групи предметів чи осіб.
-
This runner is the fastest man in the world. – Цей бігун – найшвидша людина у світі.
У цьому реченні використовується superlative degree прикметника fast – fastest. Тут йдеться про те, що жодна інша людина не є швидшою за цього спортсмена. Його особа має найвищий рівень певної ознаки – швидкості.
У найвищому ступені порівняння прикметників в англійській мові зазвичай використовується артикль the. Це пояснюється тим, що superlative degree визначає конкретний об’єкт як такий, що має певну властивість у найбільшому ступені.
Звичайно, у деяких випадках артикль the може опускатися. Наприклад:
-
This solution seems most effective. – Це рішення здається найбільш ефективним.
У цьому випадку most вживається у значенні «дуже» чи «надзвичайно» і може бути синонімом слова very. Так у реченні демонструється високий ступінь якості, але немає порівняння з іншим. Проте це більше рідкісні випадки, майже завжди артикль the обов’язковий до вживання.
Для утворення найвищого ступеня порівняння прикметника англійської мови, за аналогією з вищим ступенем, усі прикметники можна умовно поділити на три групи.
-
Прикметники з одним складом
Найвищий ступінь порівняння прикметника англійської мови утворюється шляхом додавання суфікса -est до прикметника.
Weak (слабкий) – weakest (найслабший) |
This is the weakest coffee I’ve ever tasted; it’s terrible! – Це найслабша кава, яку я коли-небудь куштував; вона жахлива! |
Cheap (дешевий) – cheapest (найдешевший) |
Do you know this restaurant has the cheapest prices in our city? – Ви знаєте, що в цьому ресторані найдешевші ціни у нашому місті? |
Kind (добрий) – kindest (найдобріший) |
She is the kindest person I’ve ever met. – Вона – найдобріша людина, яку я коли-небудь зустрічала. |
-
Прикметники з двох складів, що закінчуються на -у
У таких прикметниках суфікс -у змінюється на -iest.
Cozy (затишний) – coziest (найзатишніший) |
I believe that a little cottage by the lake is the coziest getaway. – Я вважаю, що маленький будиночок біля озера – це найзатишніший відпочинок. |
Jolly (веселий) – jolliest (найвеселіший) |
He was the jolliest person at the party. – Він був найвеселішим на вечірці. |
Grumpy (дратівливий) – grumpiest (найдратівливіший) |
You shouldn’t wake him up. He gets the grumpiest when he doesn’t get enough sleep. – Тобі не варто його будити. Він стає найбільш дратівливим, коли не висипається. |
-
Прикметники з двох або більше складів
Якщо прикметник складається з двох і більше складів, при утворенні найвищого ступеня перед прикметником використовується слово most («най-»).
Important (важливий) – most important (найважливіший) |
This is the most important decision in your life. – Це найважливіше рішення у твоєму житті. |
Reliable (надійний) – most reliable (найнадійніший) |
Among all our employees, these two are the most reliable. – Серед усіх наших працівників, ці двоє – найнадійніші. |
Generous (щедрий) – most generous (найщедріший) |
Her donation was the most generous of the evening. – Її пожертва була найщедрішою за цей вечір. |
Регламентовані правила чи регіональні особливості?
На перший погляд, усе просто, та ви вивчаєте саме англійську мову з її peculiarities, тобто особливостями. Ми не говоримо «забудьте все, що вчили раніше, бо зараз починається справжнє життя», але наступна інформація варта уваги.
Існують «гнучкі» двоскладові прикметники, вищий та найвищий ступінь порівняння прикметників англійської мови яких можна утворити двома способами: використавши суфікс -er/-est або слова more/most.
Quiet (тихий) |
quieter / more quiet |
quietest / most quiet |
Simple (простий) |
simpler / more simple |
simplest / most simple |
Gentle (лагідний) |
gentler / more gentle |
gentlest / most gentle |
Rare (рідкісний) |
rarer / more rare |
rarest / most rare |
Polite (ввічливий) |
politer / more polite |
politest / most polite |
У деяких випадках обидва варіанти є взаємозамінними, але вибір може залежати від кількох факторів:
-
регіональні відмінності: британська англійська схильна до використання традиційних форм (rarer, rarest), а ось американська – до бунтарства у вигляді вживання more/most;
-
формальність ситуації: все поширенішою формою стає використання more/most з двоскладовими прикметниками у наукових роботах чи академічних текстах, адже це дозволяє зробити додатковий акцент і звучить більш офіційно;
-
особисті уподобання мовця: часто вибір залежить також від звички людини та мовного середовища, яке її оточує.
Зрештою, не варто хвилюватися про те, який варіант обрати. Важливо, щоб вас зрозуміли, а англійська мова до цього досить гнучка.
Винятки утворення ступенів порівняння прикметників в англійській мові для різних типів прикметників
Більшість прикметників мають прості форми для утворення вищого та найвищого ступенів. Проте існує низка прикметників, для яких застосовують дещо інші правила, або вони взагалі є винятками.
Правила подвоєння приголосних
У ступенях порівняння прикметників в англійській мові подвоєння приголосних відбувається у деяких випадках, коли додається суфікс -er та -est. Це стосується коротких односкладових прикметників, що закінчуються на приголосну після короткої голосної.
Big – bigger – biggest (великий – більший – найбільший) |
An elephant is bigger than a bear, but the biggest mammal in the world is the blue whale. – Слон більший за ведемедя, але найбільший ссавець на землі – блакитний кит. |
Hot – hotter – hottest (спекотний – спекотніший – найспекотніший) |
Today is hotter than yesterday, but July was the hottest we’ve had all summer. – Сьогодні спекотніше, ніж вчора, але липень був найспекотнішим за все літо. |
Sad – sadder – saddest (сумний – сумніший – найсумніший) |
The movie was sadder than the book. And it was the saddest screen adaptation I had ever watched. – Фільм був сумніший за книгу. І це була найсумніша екранізація, яку я коли-небудь дивилася. |
Прикметники, що закінчуються на дві приголосні
У прикметниках, які закінчуються на дві приголосні, при утворенні ступенів порівняння не подвоюється остання приголосна.
Bold – bolder – boldest (сміливий – сміливіший – найсміливіший) |
He is the boldest leader, everyone respects him. – Він найсміливіший лідер, усі його поважають. |
Smart – smarter – smartest (розумний – розумніший – найрозумніший) |
Out of all students, she is the smartest. – З усіх студентів вона найрозумніша. |
Strict – stricter – strictest (суворий – суворіший – найсуворіший) |
This year the company has a stricter dress code, requiring employees to wear formal attire every day. – Цього року в компанії діє суворіший дрес-код, що вимагає від робітників носіння офіційного одягу щоденно. |
Прикметники з довгою голосною
В таких прикметниках голосна вимовляється довше і має більш відкритий звук, порівняно з короткою голосною. Наприклад, у слові wide /waɪd/ (широкий) або large /lɑːdʒ/ (великий). У цьому випадку жодна додаткова голосна чи приголосна букви не додаються.
Safe – safer —safest (безпечний – безпечніший – найбезпечніший) |
We chose the safest hotel in the area to ensure our family’s security. – Ми обрали найбезпечніший готель у цьому районі для безпеки нашої родини. |
Сlean – cleaner – cleanest (чистий – чистіший – найчистіший) |
Doesn’t he prefer to work in a cleaner environment, where everything is organized? – Хіба він не вважає за краще працювати у чистішому середовищі, де все організовано? |
True – truer – truest (правдивий – більш правдивий – найбільш правдивий) |
The story seemed even truer when the evidence was presented. – Історія здалася ще більш правдивою, коли були представлені докази. |
Прикметники з неправильними формами порівняння
В англійські мові є низка прикметників, ступені порівняння яких потрібно просто вивчити, бо до них не застосовуються загальні правила.
Good – better – best (гарний – кращий – найкращий) |
This strawberry cake is good, but cheesecake is better. And Kyiv cake is the best! – Полуничний торт гарний, але чизкейк – кращий. Київський торт – найкращий! |
Bad – worse – worst (поганий – гірший – найгірший) |
The weather today is bad, but yesterday was worse. Last Monday was the worst. – Сьогодні погана погода, а вчора була гірше. Минулий понеділок був найгіршим. |
Many/much – more – most (багато – більше – найбільше) |
Many students passed the exam. More students received a “B”, but most of them received a “C”. – Багато студентів склали іспит. Більшість отримала оцінку В, проте найбільше з них отримало С. |
Little – less – least (мало – менше – найменше) |
He had less interest in the X project than in the Y project. But after all the topics discussed, the X project received even the least interest from the team. – У нього було менше інтересу до проєкту X, ніж до проєкту Y. Але після обговорення всіх тем, проєкт X отримав найменший інтерес від команди. |
Far – farther – farthest Far – further – furthest (далеко – далі – найдалі) * Farther та farthest зазвичай використовується для позначення фізичної відстані * Further і furthest – поширеніші форми, адже і позначають фізичну відстань, і використовуються у контекстах, де говориться про прогрес, додаткову інформацію, час тощо |
She traveled farther than anyone in her family. The farthest point she reached on her journey was Australia. – Вона подорожувала далі, ніж будь-хто в її сім'ї. Найбільш далеким місцем, яке вона досягла під час своєї подорожі, була Австралія. Curiosity led him far beyond traditional painting. With each painting, he further expanded his knowledge. Among his peers he went the furthest, creating his unique style. – Цікавість вивела його далеко за межі традиційного живопису. З кожною картиною він все далі розширював свої знання. Серед своїх однолітків, він пішов найдалі, створивши свій неповторний стиль. |
Уважний читач пригадає, що на початку статті було використано слово baddest. І так, це найвища форма (superlative) від прикметника bad, але ні, це неправильна форма (бо правильна – worst).
Baddest – це сленгове слово, яке використовується у розмовній англійській і означає щось на кшталт «найкрутіший», «найвражаючий», тобто описує людину, яка має сильний характер, видатні навички або дуже ефектно виглядає:
-
She’s the baddest jazz singer in the city. – Вона найкраща джазова співачка у місті.
Інші структури порівняння прикметників в англійській мові
Існують різні структури, які допомагають точно й виразно передати відмінності між речами та ситуаціями. Далі ми розглянемо способи порівняння прикметників, що виходять за межі стандартних форм, зазначених вище.
Порівняння gradable та non-gradable прикметників
В англійській мові прикметники можна поділити на gradable (градовані) та non-gradable (неградовані).
Gradable adjectives складають більшість. Вони можуть описувати різний ступінь якості чи стану, тобто змінюватися за інтенсивністю. У цьому їм на допомогу приходять modifiers (модифікатори) та intensifiers (інтенсифікатори) – слова та фрази, що підсилюють або послаблюють значення прикметника.
Intensifying modifiers (підсилюючі модифікатори) |
Weakening modifiers (послаблюючі модифікатори) |
Other modifiers (інші модифікатори) |
|
|
|
-
I'm totally sure about this. – Я повністю впевнений у цьому.
-
The dish was slightly salty. – Страва була трохи солона.
-
It was rather surprising to see him there. – Було досить несподівано побачити його там.
Non-gradable adjectives – прикметники, які описують абсолютні значення, їх не можна збільшити чи зменшити. Нижче у таблиці розглянемо приклади таких прикметників та модифікатори, які можна з ними використати.
Modifiers |
Non-gradable adjectives |
Absolutely, completely, totally + |
|
-
The old tree in the garden is absolutely dead and has to be removed. – Старе дерево у саду абсолютно мертве і має бути видаленим.
-
The ancient ruins were completely destroyed by vandals. – Стародавні руїни були повністю знищені вандалами.
-
Their behavior was totally unacceptable at the dinner! – Їхня поведінка за вечерею була абсолютно неприйнятною!
Також до non-gradable adjectives відносяться прикметники, які вже містять у собі значення «дуже», наприклад:
- freezing = very cold (дуже холодний, морозний);
- delicious, scrumptious = very tasty (дуже смачний, смачнющий).
Modifiers |
Non-gradable adjectives |
Really, absolutely + |
|
-
The ocean is absolutely immense. – Океан абсолютно величезний.
-
The black kitten is really petite compared to others. – Чорне кошеня дійсно маленьке у порівнянні з іншими.
-
The bride looked absolutely gorgeous in her wedding dress. – Наречена виглядала абсолютно вражаючою у своїй весільній сукні.
Інтенсифікатори для порівняння прикметників
Інтенсифікатори посилюють значення прикметника. Розглянемо кілька прикладів intensifiers, що використовуються для порівняння прикметників.
Intensifier |
Example |
Much + superlative adjective (значне посилення вищого ступеня) |
This task is much harder than that one. – Це завдання значно важче за те. |
Far + comparative adjective (підкреслює велику різницю) |
He is far more experienced than his colleagues. – Він набагато досвідченіший за своїх колег. |
By far + superlative adjective (демонструє абсолютну перевагу, використовується для найвищого ступеня) |
He is by far the best drummer in the music school. – Він беззаперечно найкращий барабанщик у музичній школі. |
A bit / a little + comparative adjective (підкреслює невелику, проте помітку різницю) |
I feel a little less confident today. – Сьогодні я почуваюся трохи менш впевненою. |
As… as / not as… as + positive adjective (демонструє рівність або нерівність) |
The performance wasn’t as funny as I expected. – Вистава не була такою смішною, як я очікувала. |
Even + comparative adjective (підкреслює різницю у порівняння з очікуванням) |
She is even smarter than her teacher! – Вона навіть розумніша за вчителя! |
Прикметники, що не мають ступенів порівняння
І звісно ж, існують прикметники, які не можуть використовуватися у ступенях порівняння. Вони описують категорії або стани, які не можуть бути виміряні, бо вже наділені абсолютною характеристикою.
Unique – унікальний |
This ancient artifact is unique; no other piece like this has ever been found. – Цей стародавній артефакт – унікальний; жоден інший подібний предмет ніколи не знаходили. |
Perfect – ідеальний |
He is a star. His performance in the play was perfect. – Він – зірка. Його гра у виставі була ідеальною. |
Unchangeable – незмінний |
The rules of the games are unchangeable, you can’t convince the referee. – Правила ігор незмінні, ти не переконаєш арбітра. |
Infinite – безмежний |
I like movies like Interstellar. Thanks to them, you better understand that the universe has infinite space. – Мені подобаються фільми на кшталт «Інтерстеллар». Завдяки ним ти краще розумієш, що всесвіт має безмежний простір. |
Absolute – абсолютний |
The decision to close the company was absolute and final. – Рішення про закриття компанії було абсолютним та остаточним. |
Вправа на закріплення ступенів порівняння прикметників в англійській мові
Виправте речення, де це потрібно, використовуючи правильний ступінь порівняння прикметників в англійській мові. Щоб побачити підказку, клікніть на речення, яке вас цікавить.
She is more intelligent girl in her class.
(the most intelligent)
This is the oldest tree in our neighborhood.
(correct)
I found his joke to be funniest than yours.
(funnier)
This book is more interesting than the one I read last month.
(correct)
My dog is loyal friend I’ve ever had.
(the most loyal)
That was the more exciting match of the season!
(the most exciting)
I need to find a more comfortable chair to sit on.
(correct)
She sings better than anyone else in a choir.
(correct)
The test was the more easier than we expected.
(easier)
FAQ: популярні запитання про ступені порівняння прикметників в англійській мові
-
Скільки існує ступенів порівняння прикметників в англійській мові?
В англійській мові існує три ступені порівняння прикметників:
- позитивний (positive degree)
- вищий (comparative degree);
- найвищий (superlative degree).
-
Як утворюються вищий і найвищий ступені порівняння прикметників?
Вищий ступінь – до прикметників з одного складу додається закінчення -er, а для прикметників з двох і більше складів використовується more (e.g., bigger, more interesting).
Найвищий ступінь – до прикметників з одного складу додається закінчення -est, а для прикметників з двох і більше складів використовується most (e.g., biggest, most interesting).
-
Коли використовується than, а коли then?
Переклад слова than – «порівняно з», «ніж», «крім», «як». Це слово використовується для порівняння.
Слово then має відношення до часу або порядку дій, перекладається як «потім», «далі», «за тим», «у такому разі».
- She is taller than her brother. – Вона вища у порівнянні зі своїм братом.
- We will go to the park and then we will have lunch. – Ми підемо у парк, а потім пообідаємо.
-
Як сказати англійською, що щось менше за щось?
Слова less (менший) та least (найменший) допомагають порівняти міру якості, демонструючи наскільки щось менше або найменше у порівнянні з іншими предметами.
- This hotel is less expensive than that one. – Цей готель дешевший (менш дорогий) за той.
- The hotel was the least expensive option available. – Готель був найменш дорогим варіантом.
-
Як висловити рівність між двома предметами?
Для вираження рівності між двома предметами, використовується конструкція as… as.
- She is as talented as her siblings. – Вона така ж талановита, як і її брати та сестри.
- Their house is as big as ours. – Їх будинок такий же великий, як і наш.
Як бачимо з прикладів, форма прикметника не змінюється. Конструкція as… as не використовується для найвищого ступеня порівняння прикметників в англійській мові.