Технологічний світ розвивається шаленими темпами, а ситуація з ковідом, наче каталізатор, прискорила впровадження автоматизації та роботизації у наше повсякденне життя. Популярні видання та сайти пишуть прогнози про наше найближче і далеке майбутнє таке:

 • The human era will have ended. We’ll have become our creations. – Ера людини закінчиться. Ми станемо своїми власними створіннями.

 • Then we’ll have created beings like us. – Потім ми створимо істот, як ми самі.

 • By 2025, quantum computing will have outgrown its infancy, and a first generation of commercial devices will be able tackle meaningful, real-world problems. – До 2025 року квантові обчислення переростуть своє дитинство, і перше покоління комерційних пристроїв зможе вирішувати значущі, реальні проблеми.

А ще пишуть, що Індія буде найбільшою за кількістю населення країною, в Америці має статися сильний землетрус, а комп'ютерна графіка повністю витіснить акторів-людей. Stop! А як би ви самі сказали це англійською?

 • India ___ the most populated country in the world.
 • America ___ form the immense earthquake.
 • CGI (computer-generated imagery) ___ actors entirely.

Напевно, ви просто використали б  will + дієслово. А як щодо такого варіанту? 

 • India will have become the most populated country in the world.
 • America will have suffered from the immense earthquake by 2060.
 • CGI (computer-generated imagery) will have replaced actors entirely by 2090.

Бачите зайві слова? Насправді, все тут на своїх місцях, бо в цих реченнях ми вживаємо майбутній завершений час. Якщо вам вистачило наснаги та терпіння дійти до рівня B1+, то настав час заглибитися у світ перфекту, а саме Future Perfect.

 

Future Perfect – говори про майбутнє, як експерт

 

Future Perfect: у чому фішка?

Інколи для одного речення українською в майбутньому часі в англійській мові можна використати різні граматичні структури. Проте суть не завжди в перекладі, як вам уже не раз пояснювали на курсах англійської. Зверніть увагу на сенси, які передає цей час. Наприклад, візьмемо два речення, де саме дієслово буде перекладатися однаково у двох різних майбутніх часах.

Future Perfect: By the time I'm sixty five, I will have retired (= I will retire sometime before I'm sixty. Maybe when I'm fifty-nine, maybe when I'm sixty four). – До того, як мені виповниться 65, я вийду на пенсію (= Я вийду на пенсію дещо раніше 65, можливо, коли мені буде 59 або 64).

Future Simple: I will retire when I am sixty five (= I will retire only when I am sixty five, not earlier). – Я вийду на пенсію, коли мені буде 65 (= Я вийду на пенсію лише тоді, коли мені виповниться 65, а не раніше).

Ви вже, напевно, знаєте про Present Perfect і Past Perfect. І перший, і другий вживаються для позначення закінченої дії у теперішньому або минулому відповідно. Так само і майбутній завершений час означає дію, що закінчиться у далекому чи віддаленому майбутньому до якогось певного часу або раніше іншої події. 

Як утворюється Future Perfect?

Стверджувальна і заперечна форми Future Perfect

Із Future Perfect усе досить логічно, особливо коли ви вже засвоїли Present Perfect Tense. Якщо це майбутній час, то у формулі має бути will, а якщо перфектний, то має бути have i третя форма дієслова. Отже:

 

 

Підмет

Присудок

Стверджувальна форма

I, we, she, he, it, you, they

will have V3

Заперечна форма

will not have V3

 

У розмовній мові часто відбувається скорочення will not до won’t.

Питання у Future Perfect

 • Загальне питання: допоміжне дієслово (will) – підмет (I, we, she, he, it, you, they) – присудок (will have V3?).

Will you have finished the presentation by 15:00? 

 • Спеціальне запитання: питальне слово (where, when, how many, how, why) – допоміжне дієслово (will) – підмет (I, we, she, he, it, you, they) – присудок (will have V3?).

How many years will have you worked in this company by 2022?

How will you have reached the compromise? 

Пасивний стан у Future Perfect

Пасивний стан в англійській мові можна утворити не з усіма часами. Проте з Future Perfect можливий і актив, і пасив. Для порівняння:

 

Active voice

Passive voice

By 2030 we will have installed solar panels in all big cities. – До 2030 року ми встановимо сонячні панелі в усіх великих містах.

By 2030 solar panels will have been installed in all big cities. – До 2030 року будуть встановлені сонячні панелі в усіх великих містах.

Governments will have banned the production of plastic bags. – Уряди заборонять виробництво пластикових пакетів.

The production of plastic bags will have been banned. – Виробництво пластикових пакетів буде заборонене.

Scientists will have invented a new kind of energy. – Вчені винайдуть новий вид енергії.

A new kind of energy will have been invented. – Буде винайдено новий вид енергії.

 

Future Perfect: «мертва» чи «жива» граматика?

І, звичайно ж, у вас виникло питання, чи використовують носії мови ці складні часи або ж це просто «мертва» граматика, що існує лише на папері, у підручниках і програмі курсів. Ні, це актуальна і сучасна граматика, яка, скажімо, не найпоширеніша, але міцно тримає свої позиції і дуже широко використовуються як на письмі, так і в усній, розмовній мові. Доказом цього можуть бути численні приклади з офіційних видань, виступів TED, новин та інколи навіть пісень.

 1. В одному зі своїх виступів Барак Обама сказав:

During my presidency we’ll have increased funding for veterans by more than 85%. – Під час мого президентства ми збільшимо фінансування ветеранів більш ніж на 85%.

 1. Науковці говорять про дослідження зірок та простору поза Сонячною системою: 

In 2 billion years Andromeda will have approached so closely that people will look up at the sky and see this. – Через 2 мільярди років Андромеда підійде настільки близько, що люди будуть дивитись у небо і бачити це.

 1. Сайт weforum пише про пандемію COVID-19:

The COVID-19 pandemic will have focused the public’s attention on the need to take action to deal with threats to our way of life, our health and our future. – Пандемія COVID-19 зосередить увагу громадськості на необхідності вжити заходів для боротьби із загрозами нашому життю, здоров’ю та майбутньому.

 1. Future Perfect можемо знайти не тільки у сучасників:

If you produce one book, you will have done something wonderful in your life (Jackie Kennedy). – Якщо ви створите одну книгу, ви зробите щось чудове у своєму житті.

I believe that we will have reached the point where we will deserve to be free of government (Jorge Luis Borges). – Я вірю, що ми досягнемо того рівня, коли будемо заслуговувати на те, щоб бути вільними від уряду.

 1. У піснях вживання таких складних часів, де є декілька допоміжних дієслів, не дуже поширене явище. Але все ж таки є такі автори, що не цураються Future Perfect, наприклад, Sheryl Crow (It's Only Love):

Oh, if only love comes 'round again, it will have been worth the ride. – О, якщо тільки любов знову прийде, вона буде варта пригоди.

 

Future Perfect – говори про майбутнє, як експерт - 2

 

Типові помилки при вживанні Future Perfect

 1. Найпоширенішою помилкою у Future Perfect є вживання has замість have. Закарбоване в пам'ятні правило про закінчення третьої особи однини в теперішньому часі не працює з майбутнім завершеним. Для всіх осіб ми утворюємо його за формулою will + have + V3.

 2. Неправильне скорочення у заперечній формі або неправильна позиція not. Наприклад:

 • Неправильно: She win’t have arrived by 7 o’clock.
 • Неправильно: She will have not arrived by 7 o’clock.
 • Правильно: She won’t have arrived by 7 o’clock.
 1. Часто студенти плутають Future Perfect з модальним дієсловом have to у звичайному майбутньому часі Future Simple. Порівняйте:

Future Simple

Future Perfect

We’ll have to do more for the environment. – Ми повинні будемо робити більше для навколишнього середовища.

We’ll have done a lot for the environment by 2050. – Ми зробимо багато для навколишнього середовища до 2050 року.

I will have to work hard if I want to get promoted. – Мені потрібно буде працювати наполегливо, якщо я хочу отримати підвищення. 

I will have worked a lot before I get promoted. – Я наполегливо попрацюю перш ніж отримаю підвищення.

 

 1. Ще одна граматична структура, яка викликає плутанину і труднощі, – це have something done (=causative) у Future Simple. Ми вживаємо цю конструкцію, коли говоримо, що дія буде зроблена для нас кимось іншим: тобто мені пофарбують волосся (не я, а перукар), мене прооперують (не я, а хірург), мені помиють подвір’я (не я, а прибиральник). Порівняйте:

Have something done in Future Simple

Future Perfect

We’ll have our car repaired next Friday. – Нам відремонтують автівку наступної п'ятниці.

We’ll have repaired our car by Friday. – Ми відремонтуємо машину до п'ятниці.

They’ll have their posters printed soon. – Їм скоро надрукують постери. 

They’ll have printed posters by the end of the month. – Вони надрукують постери до кінця місяця.

 

 1. Вживання форми пасиву у Future Perfect без одного з допоміжних дієслів. 

У пасиві їх три: will, have, been. Зверніть увагу:

 • Неправильно: The cars will have produced.
 • Неправильно: The cars will been produced.
 • Правильно: The cars will have been produced.
 1. Є група слів, які ніколи не використовуються у пасиві, а тому для них можливий лише Active Voice.

 • Some animals will have disappeared in the future. – Деякі види тварин зникнуть у майбутньому.
 • Ice caps will have melted completely by 2100. – Льодовики розтануть повністю до 2100 року.
 • Some creatures might not have survived in the future. – Деякі істоти, напевно, не виживуть у майбутньому.

А які ваші передбачення щодо майбутнього?

Поділися с друзями