Вивчаємо англійську: як поставити мету й отримати результат

Вивчення іноземних мов – ціле мистецтво. Чим більше вчиш, тим більше запитань і нових незвіданих граней мови. Це не таблиця множення, яку можна просто завчити на все життя. Система мов набагато складніша з усіма своїми правилами, винятками, нюансами, відтінками та контекстами. Всі ми вивчаємо англійську роками – але можна ж прискорити навчання без шкоди своїй іноземній? Як не лише досягти бажаного результату, а й отримувати задоволення від занять? Давай розбиратися.

Зміст

1. Найкращий спосіб вивчення англійської мови

2. Як і навіщо вивчати англійську мову: ставимо мету

3. Закриваємо нудні книги та вивчаємо англійську цікаво 

 

Вивчаємо англійську: як поставити мету й отримати результат

Не озирайся на шкільні уроки, зараз вивчати мови можна справді цікаво

Найкращий спосіб вивчення англійської мови

Скільки випускників шкіл та університетів можуть вільно розмовляти англійською, витративши багато років на вивчення мови? Точно не всі. Так і виник міф про людей, у яких немає здібностей до вивчення мов. Але вся справа в методиках і самому підході, а не в здібностях студентів. У школах та університетах фокус робиться на граматику, заучування складних конструкцій та правил, які йдуть у розріз із практикою. В результаті після навчання людина може багато чого розуміти, але говорити їй важко.

Сучасні методики дозволяють підняти рівень знань мови з нуля до просунутого за кілька років. Звичайно, все залежить від зусиль та бажання студента. Доступ до навчання мають практично всі. Ти можеш навчатися самостійно, індивідуально з викладачем або обрати хороші курси англійської, щоб вивчати мову у групі. Кожен спосіб має свої переваги та недоліки, розберемо їх.

Чи можна вивчити англійську самостійно?

Зараз знайти матеріали для вивчення англійської нікому не важко. Є електронні підручники, відео на YouTube, застосунки для мобільного та багато іншого.

Самостійне вивчення мови – найважчий шлях, але найдешевший. З плюсів також можна виокремити те, що ти не залежиш від розкладу курсів або репетитора. Але цей спосіб вимагає жорсткої самодисципліни та мотивації.

Не варто починати вивчати англійську з нуля самостійно. У тебе має бути база, закладена досвідченим викладачем. Краще починати практикувати самостійне навчання з рівня Intermediate (середній) та вище.

Вирішивши вчитися самостійно, склади чіткий план, якого зможеш дотримуватися. Можна завести онлайн-планер або виділити спеціальний блокнот, де ти будеш розписувати кожне заняття: теми для вивчення з лексики та граматики. Також до планера можна вносити додаткові матеріали, які тобі знадобляться: книги, журнали, блоги, статті у виданнях, уроки на різних сайтах, відео та фільми. Важливо розуміти, що тобі потрібно зробити, на кілька днів (а краще – тижнів) уперед.

Вивчаючи англійську, ми неминуче робимо помилки. У випадку самостійного навчання дуже важко їх виявити та опрацювати. З найпоширенішими ще можна боротися, адже про них знято не одне навчальне відео для YouTube:

 

 

Таких прикладів в англійській безліч, тому варто знайти для себе кілька способів самоперевірки та пошуку помилок. Найпростіший варіант – перевіряти усі незнайомі слова у словнику. Наприклад, у Cambridge Dictionary можна прослухати американський і британський варіанти вимови слова, подивитися значення та контексти, у яких воно використовується. Можна також використовувати розширення для браузера Grammarly, яке розпізнає помилки на письмі. Але не варто на 100% довіряти всім програмам, вони лише допомагають звернути увагу, але не завжди зможуть визначити контекст і правильно підказати.

Ще один спосіб – зареєструватись у спеціальних соціальних мережах для людей, які вивчають іноземні мови. Ти знайдеш співрозмовників, яким допомагатимеш вивчати свою рідну мову, а вони тобі – англійську. Крім практики розмовної англійської, ти зможеш попросити перевіряти твої тексти або виправляти помилки під час розмови.

Практика під час самостійного вивчення англійської дуже важлива, адже пасивні знання можуть залишитися лише на рівні розуміння, а мову важливо використовувати. Для цього тренуйся говорити та багато пиши. Почати можна з читання книжок чи статей уголос, промовляння своїх думок та скоромовок. Вони корисні не тільки дітям, а й дорослим для формування правильної артикуляції, чіткої та швидкої мови.

Плюси та мінуси занять з репетитором

Вивчати англійську з репетитором набагато легше, ніж самостійно. Викладач підбере тобі індивідуальну програму та вчасно виправить усі помилки. Ще одна перевага індивідуальних занять – весь час і увага викладача на занятті присвячені тобі, ви будете зупинятися на незрозумілих темах і швидше переходити до наступних, якщо все зрозуміло.

Із головних мінусів – висока вартість. Хороший викладач не може коштувати дешево, адже він вкладає багато сил та грошей у свою освіту та підвищення кваліфікації. Обирати ж викладача за невисокою ціною – не завжди вдале рішення, ти можеш отримати неякісні послуги від недосвідчених репетиторів.

Звертай увагу на рекомендації знайомих, адже перевірити кваліфікацію незалежного репетитора важко. Щоб не помилитись, краще записуватись на індивідуальні заняття з викладачами при мовних школах. Так ти отримаєш гарантію якості послуг, а за необхідності зможеш змінити викладача.

 

Вивчаємо англійську: як поставити мету й отримати результат - 2

Курси англійської мови

Вивчати англійську на курсах – один із найпростіших та найдешевших способів. Обравши хороші курси англійської мови, ти одразу отримаєш готову програму під свій рівень та запити (спрямованість, інтенсивність), а також групу студентів для практики розмовної мови. Спілкування з репетитором обмежене, ти чуєш тільки правильну, чітку мову, а в групі ти будеш слухати й вчитися розуміти різних людей зі своїми особливостями вимови. З мінусів (хоч це не для всіх мінус) – у групі потрібно бути активним, щоб отримати свою порцію практики та уваги. Можеш вибирати курси із невеликими групами. Комфортна кількість людей для вивчення англійської мови – до 12 у групі.

Обираючи курси англійської, одразу визначся зі зручним для тебе форматом (онлайн або офлайн) та частотою занять (інтенсивні курси або звичайні).

Офлайн-заняття у класі підійдуть людям, яким подобається класичний підхід до навчання та яких влаштовує локація обраної школи. Проводити в дорозі більше часу, ніж на заняттях, ніхто не хоче, це може демотивувати і стати причиною невдачі.

Онлайн-заняття на курсах по суті не відрізняються від занять із фізичною присутністю в класі. Під час уроку ти працюєш як у парах, так і в міні-групах. Викладач дає доступ до віртуальної дошки, демонструє презентації та відео, підключає інтерактивні вправи. Важливий елемент дистанційних занять – твій настрій. Готуючись до заняття онлайн, прибери та вимкни все, що може тебе відволікати, попроси, щоб ніхто тебе не смикав. Це все ще заняття, хоч і вдома, на якому слід залишатися зосередженим.

Щодо частоти занять: інтенсивні курси варто обирати людям, які щодня можуть приділяти кілька годин вивченню англійської мови. Зазвичай це люди, яким англійська потрібна була «на вчора», у них обмежений час для підготовки до переїзду, вступу до навчального закладу чи складання іспитів. Займатися інтенсивно радимо в разі, якщо англійська мова вже була у тебе в школі чи університеті – ти хочеш освіжити та покращити знання. А ось вчити англійську з нуля бажано у звичайному ритмі, на тебе і так звалиться дуже багато нової інформації. Зверни увагу, що при виборі інтенсивних курсів потрібно закласти час не тільки на заняття, але й на підготовку до них. А це 4-5 занять на тиждень по півтори години (або два заняття по 3,5-4 години, якщо це інтенсив вихідного дня) + 30 хвилин на підготовку до кожного уроку або виконання домашки. Якщо це занадто, розбивай самопідготовку/ домашку на невеликі порції – і займайся 15 хвилин вранці та 15 хвилин увечері. Знайти час вранці за філіжанкою кави або перед сном не буде дуже проблемно. А завдяки самостійній роботі знання, отримані на заняттях, буде легше засвоювати та закріплювати.

Також визначись зі спрямованістю – загальний розмовний курс або чисто граматичний, англійська для бізнесу та конкретної спеціальності або для підготовки до міжнародних іспитів. Головне – релевантність. Не варто йти на курси для бізнесу, якщо на роботі англійська тобі не потрібна, важливо отримувати знання, актуальні на даному етапі життя. Починаючи вивчати англійську з нуля, обирай загальний курс, а через два рівні вже можеш підбирати спеціалізовані заняття.

Обирай курси для вивчення англійської мови ретельно. Вартість тут – не головний критерій, адже якщо професійний репетитор займається лише з одним студентом, він закладає повну вартість свого часу, а на курсах вартість формується від кількості груп та філій мережі, локації, формату занять, економічних ризиків та іншого. Ти точно знайдеш заняття за оптимальну ціну. Тому в першу чергу обирай школу для вивчення англійської мови за відгуками, рейтингами та особистими параметрами. Вивчай відгуки про курси на різних сайтах та в соціальних мережах, не обмежуйся сайтом однієї лише школи. Підбери зручний розклад і формат занять або знайди школу з адаптивним графіком. Скороти свій вибір до декількох шкіл і пройди в них тестування та співбесіду. Під час спілкування з адміністрацією мовної школи або викладачами уточни всі моменти, що тебе турбують, ознайомся з програмою та дізнайся про кількість студентів у групі. Сходи на пробні заняття – вони допоможуть точно визначитися.

 

Вивчаємо англійську: як поставити мету та отримати результат - 3

Найефективніший спосіб вивчати англійську мову – відвідувати групові курси

Як і навіщо вивчати англійську мова: ставимо мету

Вивчати англійську заради самих знань – погана ідея. Багато студентів, які починають вивчати іноземні мови «для себе», не доводять справу до кінця, бо втрачають мотивацію. Перед початком вивчення англійської варто поставити запитання: «А навіщо я це роблю?». Чесно відповівши на запитання та поставивши конкретні цілі, ти зможеш мотивувати себе та продовжувати вчитися, коли буде важко. Крім мотивації, правильно побудована стратегія навчання – ще один великий крок на шляху досягнення високих результатів.

Мета вивчення англійської за SMART-підходом

Перший крок до успішного вивчення англійської – постановка мети. Не важливо, наскільки вона глобальна, важливо, щоб вона була конкретною та суттєвою особисто для тебе. Технологія SMART допоможе чітко і розумно сформулювати твою мету. Вона включає п'ять принципів, зашитих в абревіатурі:

  • S – Specific (точно сформульована чи конкретна);
  • M – Measurable (мета, яку можна виміряти);
  • A – Achievable (досяжна);
  • R – Relevant (релевантна чи актуальна);
  • T – Time bound (обмежена в часі).

Розберемо кожен пункт окремо. Отже, вивчення англійської починається з конкретної мети: підготовка до іспитів, подорожі, зміна роботи або перегляд фільмів в оригіналі (потрібне підкреслити). Вона має піддаватись вимірюванню, наприклад, 5 граматичних тем за місяць та 10 нових слів за кожне заняття. Виміряти ціль можна й балами на іспиті, але зважай на наступний пункт – досяжність. Якщо твій рівень англійської мови елементарний, ставити за мету «скласти міжнародний іспит на 7 балів за два місяці» немає сенсу. За звичайного темпу вивчення англійської можна поставити мету пройти один рівень за 3-4 місяці. Останній пункт – обмеженість у часі. Якщо твоя мета розпливчаста і не має часових рамок, тобі буде складно відслідковувати прогрес. Постав одну велику мету і поділи її на маленькі кроки, щоб постійно бачити свій розвиток.

Comprehensible input (зрозуміле введення)

Теорія Стівена Крашена з вивчення англійської стала однією з найпопулярніших у світі. Лінгвіст упевнений, що людина не може вивчити мову завдяки зубрінню складних граматичних правил та опрацюванню вправ. В основі його принципу – отримання знань шляхом їх поглинання з навколишнього середовища. Чим більше ти слухаєш англійську та читаєш англійською, тим швидше почнеш використовувати мову.

Такий метод може здаватися не дуже ефективним, але згадай дітей, які вивчають мови без заучування правил граматики та списків слів, вони просто слухають інших та повторюють. Такий спосіб, за теорією Крашена, найприродніший, тому ефективний. Проведи експеримент: візьми собі за правило щодня дорогою на роботу слухати подкаст на цікаву тему англійською мовою, наприклад, Ted Talks.

На уроках англійської у звичайній середньоосвітній школі йде фокус на граматику та складні вправи з підручника. З таким підходом після 10 років вивчення англійської у школярів все одно може не вистачати знань навіть для простого спілкування у реальному житті. Розбираючи складні вправи та готуючи дітей до тестів, викладачі іноді забувають, для чого, власне, потрібна мова.

Проблема ж дорослих – їхнє бажання вивчити все швидко, зрозуміти систему та користуватися нею замість сприйняття англійської у її природному середовищі. Прочитавши кілька книжок з граматики, вивчивши величезні списки слів, багато дорослих не можуть об'єднати ці знання і почати користуватися ними.

Вивчати англійську з теорії Крашена можна у своє задоволення, дивлячись цікаві відео, фільми, серіали, слухаючи подкасти та читаючи книги, статті та блоги. Жива мова на цікаві теми дасть значно більший ефект, ніж усі збірки вправ з граматики.

 

Вивчаємо англійську: як поставити мету й отримати результат - 4

Вивчай англійську мову за тими матеріалами, які тобі подобаються

Закриваємо нудні книги та вивчаємо англійську цікаво

Отже, вивчати англійську варто, обираючи для себе програму за інтересами. Адже мову ми вчимо заради якоїсь мети, от і введи елементи своїх планів у програму самопідготовки. Наприклад, якщо ти проходиш загальний курс для подорожей або живого спілкування з нейтів спікерами, доповни навчання англомовними фільмами та книгами. Дивись, читай – і одразу виписуй нові слова чи фрази з контекстом. Любиш музику – вчи та розбирай пісні. Вивчаючи лексику та граматичні конструкції за піснями, ти легше і швидше згадуватимеш їх у потрібний момент. Можна навіть вигадувати свої пісні з новими словами, які ти вчиш на курсах.

  1. Вивчаємо англійську за фільмами

Вчити мову за допомогою фільмів – чудовий додаток до основних занять. Для початку вмикай англійські субтитри, щоб краще розуміти швидку розмовну мову і запам'ятовувати фрази в контексті. Помилка новачків – намагатися зрозуміти та перекласти кожне слово. Їх може бути так багато, що жодного задоволення такий перегляд не принесе. Якщо ти вловлюєш суть 70% сказаного – це чудово. У такому разі зупинятися варто тільки в тих моментах, де без певного слова не зрозуміла ціла сцена.

Повертайся до записаної лексики через день, через тиждень та місяць – система інтервального повторення допоможе міцно закріпити слова у пам'яті. Нові слова краще записувати без перекладу, а з поясненням англійською, тож вивчити їх буде насправді простіше. Оцінюй релевантність виписаних слів, наскільки вони знадобляться тобі з твоєю метою. Деякі слова у фільмах часто повторюються, їх легко запам'ятати без виписування і заучування.

  1. Читаємо англійською мовою

Як правильно читати художню літературу, вивчаючи англійську? Не варто одразу брати складні твори – почни із простого. Візьми дитячі книги чи адаптовані під твій рівень володіння англійською мовою.

Читати краще вголос, перевіряючи вимову незнайомих слів в онлайн-словнику. У цей момент у тебе спрацьовуватиме одразу кілька видів пам'яті. Як і з фільмами, виписувати кожне незнайоме слово не потрібно, краще роби собі записи з цікавими фразами, які ти використаєш у житті.

Головний принцип – підбирай для читання цікаві матеріали та книги, щоб тобі вдавалось сконцентруватися на змісті, а не на вивченні англійської мови.

 

Вивчаємо англійську: як поставити мету й отримати результат - 5

Читаємо книги англійською мовою та дивимося фільми – прекрасний варіант для додаткової практики

  1. Тренуємо розмовну англійську з носіями мови

Заняття на курсах – хороший старт для практики розмовної мови, але вивчення англійської мови має виходити за межі зони комфорту. Для цього варто доповнювати уроки розмовними клубами та спілкуванням з носіями мови у поїздках чи хоча б у соціальних мережах. Ще один варіант – зареєструватися на сайті CouchSurfing, так ти зможеш знайомитися та практикувати англійську з іноземцями зі всього світу у своєму місті. Приймай гостей вдома або проводи екскурсії містом. Ти розшириш світогляд, познайомишся з людьми з різних країн і практикуватимеш розмовну англійську в природному середовищі щоразу з новими людьми. Тільки в розмовах ти навчишся розуміти різні акценти, темпи мови та вимову, станеш краще формулювати свої думки та подолаєш мовний бар'єр. Обирай зручний для себе спосіб і не відкладай його втілення в життя на завтра!

Вам можуть сподобатись
Вчимо англійську: уроки на курсах і вдома, поради та лайфхаки
Читати
Курси англійської в Києві: все, що вам потрібно знати
Читати
Корпоративна англійська в Києві: цілі, яких досягнуть студенти
Читати
Курси англійської: 5 фраз, щоб змінити тему розмови
Читати