Працюючи на освітньому ринку України 18 років, ми не раз переконувались, що авторські навчальні матеріали — не просто бонус від школи англійської, а обов’язкова складова якісних послуг.
Так, всі уроки в Yappi Corporate створюються нашою командою з нуля. Цей backstage процес вибудувався не одразу, не за один день. Проте цей досвід допомагає нам розвиватися й далі.
Усе починалося з поодиноких запитів клієнтів на розробку тренінгів чи окремих уроків. Зараз ми можемо створити лінійку підручників будь-яких рівнів із додатковими функціями, як то пробний урок, тестування, інтервальне повторення, домашнє завдання тощо.
Трохи цікавих цифр, щоб зрозуміти обсяг креативної майстерні. За 2023-2024 роки ми написали підручники Business English та General English для рівнів Intermediate-Advanced, що сумарно містять 372 уроки. Це наші основні продукти, а окрім цього — десятки спеціалізованих програм за запитами компаній (Military English, English for Hosting, English for IT, English for Game artists тощо), більше 100 граматичних і бізнес-тренінгів, понад 300 уроків для розмовних курсів та 400+ мініуроків із професійною термінологією!
Як написати урок step by step
Створення уроків починається з ідеї: який курс, яка програма, яка його тривалість, який рівень. Ми продумуємо аватар нашого студента: враховуємо його попередній досвід і зайнятість, а також намагаємось передбачити, що буде через пів року чи рік, коли курс буде написано.
Далі відбувається наповнення програми та пошук контекстів: використовуємо цікаві історії і теми. Ми уникаємо банальних текстів про Стіва Джобса та про вигаданих Джона й Мері. Дорослі студенти — не діти. Вони піддають сумніву, перевіряють, критикують і відчувають нещирість.
«У дорослих є радар на правдивість інформації»
Наступний етап — планування конкретного уроку та постановка задачі автору. Інколи це зустріч, де ми проговорюємо бачення й аутлайн уроку від А до Я. На створення одного уроку може піти один день, а може і тиждень.
До деяких спецкурсів ми залучаємо експертів окремих галузей для отримання консультацій. Наприклад, над курсом Military English з нами працювали кілька військових.
Ще один важливий етап — це вичитка редактором створеного уроку. Автор вносить правки і надсилає матеріал повторно. Таких вичиток може бути кілька. Трапляються ситуації, коли урок доводиться переписувати заново. Але це радше виняток або пробне завдання, коли ми тільки починаємо працювати з новим кадром.
Після вичитки урок відправляється на дизайн. Це останній етап або упаковка уроку. Потім він додається до підручника. І нарешті його можна давати студентам.
Цікаво подивитись, що з цього виходить? Можете поклацати наш відкритий урок «How does it work?» для рівня Intermediate й заодно протестувати нашу онлайн-платформу.
Із кого складається R&D-відділ Yappi
Над одним уроком може працювати до 10 фахівців команди розробок:
- редактор-методист;
- залучений експерт;
- координатор процесу;
- автор;
- спеціаліст з озвучки;
- дизайнер / технічний дизайнер;
- proofreader.
Ми маємо команду креативних авторів, які також є нашими викладачами. Варто підкреслити, що не кожна людина може створювати матеріали, цього також треба вчитися. Один з міфів щодо викладання англійської мови: якщо ти знаєш англійську, то автоматично можеш все. Проте перекладач — НЕ викладач, викладач — НЕ методист, методист — НЕ автор. Це різні ролі та професії, які вимагають окремих навичок та умінь. Заклади вищої освіти в Україні, по-перше, не навчають бути викладачем англійської для дорослих і, по-друге, — не навчають бути автором підручників.
Ми починали з того, що заохочували викладачів створювати матеріали так, як вони можуть, і будь-яка ініціатива та бажання творити були знахідкою. Зараз ми маємо можливість розвивати авторів, маємо навчальні відеоуроки, редактора, який допомагає на всіх етапах створення продукту. Окрім цього, великий шмат роботи — це сама інтерактивна платформа, на якій розміщуються підручники, і навчання авторів працювати з нею. І за цим також стоїть окремий технічний редактор та дизайнер.
Станом на зараз відділ R&D — це велика кухня зі своїми майстер-шефами.
Як ми підходимо до створення уроків
Загалом кожен урок проходить кілька етапів та пропускається через кілька «фільтрів».
Методика |
Це базова вимога до матеріалу. Він має бути написаний згідно зі стандартами комунікативного підходу. |
Цікавість матеріалу |
Сюжетна лінія уроку — також один з найважливіших факторів. Дорослі студенти уже мають досвід, критичне мислення і здивувати їх — це непростий виклик. Ми намагаємося не просто дати слова чи граматику на уроці, а подати це під соусом цікавих історій. |
Актуальність та релевантність матеріалів |
З тієї ж причини, вказаної вище, ми не можемо дозволити авторам використовувати застарілі факти. Ми інколи створюємо урок через кілька тижнів чи днів після певної події. Тож часто студенти дізнаються про те, що відбувається у світі, з наших підручників. Із початком повномасштабної війни ми зрозуміли, що важливою буде тема інклюзії. І вже в 2023 році тема Urban Inclusiveness була в нашому підручнику yBook. |
Чутливі теми |
Ми не пишемо на теми, які можуть принижувати честь та гідність людей, пропагують ейджизм, сексизм, гомофобію та загалом дискримінують людей за будь-якою ознакою. Окрім цього, в нас є заборона на згадки будь-чого російського та білоруського або пов’язаного з країною-агресором. Наприклад, згадки митців, які підтримують росію. |
Технічна вичитка |
Підручники створюються на інтерактивній платформі. До онлайн-матеріалів ми ставимося так само, як і до звичайного паперового підручника. Шрифти, кольори, форматування, оформлення — все проходить контроль. |
І навіть на цьому історія не закінчується. Наприклад, деякі готові уроки ми оновлюємо, якщо інформація втратила актуальність. Це може бути просто заміна дати чи статистичних даних, а може — і переробка цілого блоку вправ.
Що особливого в наших програмах
У Yappi ми фокусуємо програми на найважливіших навичках сучасності: speaking та listening. Ми намагаємося пильно стежити за настроями в суспільстві та йти в ногу з часом. Додаємо елементи гейміфікації та лексичного підходу в уроки, спостерігаємо за оновленням ШІ. Ми почали використовувати ChatGPT з перших днів його появи в кінці 2022 року. Хоча ШІ не замінив нам авторів, він значно прискорив створення матеріалів і серйозно допомагає з озвучкою. Зараз в підручниках ми маємо AI checker для роботи з вимовою безпосередньо в уроці.
«Ми змінюємося щоразу, коли взаємодіємо з іншими людьми»
Ця думка дуже важлива, тому що наші матеріали — це інструмент взаємодії між викладачем та студентами. У наших уроках ми намагаємося нести життєствердні меседжі, показувати приклади, які мотивують студентів, та створювати позитивний імідж нашої країни, ділитися історіями успіху українського бізнесу та ламати стереотипне мислення про ідею маленької людини, яка нічого не може змінити. Це те, що можна прочитати між рядків матеріалів, створених Yappi. Це місія наших уроків разом з навчанням англійської.