В англійській мові можна зустріти досить незвичні речення, які не мають ні допоміжних дієслів, ні закінчень, що вказують на час. В такому випадку важко зрозуміти, який з часів англійської мови вживається, однак у згаданих реченнях це й не так важливо. Адже швидше за все ви зустрілися з так званими modal verbs. Що це таке, та навіщо вони потрібні – розберемо на зрозумілих прикладах.
Зміст
1. Що таке модальні дієслова: особливості їх використання
2. Modal verbs of obligation: їх значення та приклади вживання
2.1. Should – значення, приклади та структура речення
2.2. Must – значення, приклади та структура речення
2.3. Have to – значення, приклади та структура речення
3. Must, should, have to в різних часових формах
4. Вправи на застосування modal verbs of obligation
Що таке модальні дієслова: особливості їх використання
Modal verbs (модальні дієслова) – це особлива група дієслів, що мають на меті вираження вірогідності, обов’язку, можливості, бажання, дозволу тощо. Вживання таких дієслів можливе тільки в парі з іншими основними дієсловами, адже модальні виражають не дію, а ставлення мовця до неї. Зазвичай мова йде про демонстрацію – це вияв необхідності, наміру, можливості або здатності мовця до певної дії.
Як вже згадувалося раніше, в англійській мові існує велика кількість груп модальних дієслів, які виконують різні функції. У цій статті ми розглянемо найбільш вживану групу – modal verbs of obligation. Найбільш популярними дієслова цієї групи є must, should, have to. Саме час розібратися у їх відмінностях!
Modal verbs of obligation: їх значення та приклади вживання
Виходячи з назви цієї групи, modal verbs of obligation – це модальні дієслова обовʼязку, що виражають правила, заборони, рекомендації чи поради щодо виконання чи невиконання певної дії. Основними дієсловами цієї групи є must, should, have to. Кожне з них має особливе значення, а в деяких випадках це значення навіть буде змінюватися у стверджувальних та заперечних реченнях.
Should – значення, приклади та структура речення
Вивчення modal verbs of obligation слід почати з найпростішого дієслова – should. Згідно з правилами, після всіх модальних дієслів слід вживати основне дієслово у першій формі (V1). Тож структура речення має такий вигляд:
Підмет + should + V1
In my opinion, you should apologise. It’s your fault after all. – На мою думку, ти маєш вибачитись. Врешті-решт, це твоя провина.
Модальне дієслово should (варто, слід) вживається, коли йдеться про пораду, тобто мається на увазі думка людини, згідно з якою варто зробити щось у певний спосіб. Особа, якій дають пораду, може прислухатись до неї або ж проігнорувати, у цьому випадку виконання необовʼязкове.
У заперечному реченні should зберігає своє значення рекомендації, однак тут додається заперечна частка not:
Підмет + should not (shouldn’t) + V1
She thinks, her best friend shouldn’t change his job. – Вона вважає, що її найкращому другу не варто змінювати роботу.
Питальні ж речення виражають прохання про пораду:
Should + підмет + V1?
Should I call her now or later? – Мені варто зателефонувати їй зараз чи пізніше ?
Must – значення, приклади та структура речення
Деякі модальні дієслова можуть мати декілька значень. Досить часто ці значення доволі схожі, проте все ж мають низку відмінностей. Зокрема, modal verb of obligation must варто використовувати:
1) для вираження обовʼязку виконання певної дії, при цьому йдеться про ваш погляд на ситуацію, тобто, на вашу думку, вам варто вчинити в певний спосіб:
-
I must study English. – Я маю/повинна вчити англійську мову.
-
I just do regular medical check-ups. – Я маю/повинен регулярно перевіряти стан свого здоровʼя.
2) при висловленні емоційної поради:
-
This film is fantastic! You must watch it! – Цей фільм неймовірний! Ти маєш його подивитись!
-
I don’t think that you’re right. You must discuss the problem with your parents. – Я не думаю, що ти маєш рацію. Ти повинна обговорити цю проблему з батьками.
Тож загальна структура речення з must виглядає так:
Підмет + must + V1
При утворенні ж заперечного речення варто додати частку not. Проте слід звернути увагу, що у негативній формі must not (mustn’t) змінює свою функцію та виражає заборону:
Підмет + must not (mustn’t) + V1
-
You mustn’t smoke here. – Тут не можна палити (це заборонено).
-
You mustn’t speak loudly in the library. – У бібліотеці заборонено гучно розмовляти.
В питальних реченнях must зустрічається не дуже часто, проте формування питання все ж можливе. При цьому таке питання не потребує відповіді, бо воно виражає невдоволення ситуацією й відверто акцентує увагу на цьому:
Must + підмет + V1?
-
Must you be so rude with our mother? – Обовʼязково бути таким грубим зі своєю мамою?
Have to – значення, приклади та структура речення
Й останнє з основних modal verbs of obligation – have to. Особливістю цього дієслова є те, що воно не є «повноцінним модальним». Have to – це semi-modal verb або напівмодальне дієслово. Це означає, що воно має певні відмінності від загальних правил модальних дієслів в англійській мові. Так, воно змінюється у часі й особі, а після have варто вживати дієслово у формі інфінітиву – to V. Загальна формула вживання цього modal verb of obligation:
Підмет (he, she, it) + has to + V1
Підмет (I, you, we, they) + have to + V1
-
She has to wear uniform at school. – Вона повинна носити шкільну форму у школі.
-
People have to get the drivers licence to drive a car. – Люди мають отримати водійське посвідчення, щоб керувати автомобілем.
Використання цього модального дієслова вказує на те, що особа змушена щось робити, їй доводиться. Тобто на відміну від must, тут є вже не особисте рішення, а загальне правило чи воля іншої людини:
-
They have to pay for the tickets to the concert. – Вони мають (змушені) заплатити за квитки на концерт
Використання цього дієслова у заперечному реченні, змінює його значення – у такому випадку йдеться вже про відсутність обовʼязку щось робити (НЕ заборона). У теперішньому часі заперечне речення виглядає так:
Підмет (he, she, it) + doesn’t have to + V1
Підмет (I, you, we, they) + don’t have to + V1
-
You don’t have to use public transport, because you can use your car. – Тобі не обовʼязково використовувати громадський транспорт, адже ти маєш машину.
-
She doesn’t have to wear the uniform. There is no dress code. – Їй не потрібно носити уніформу, адже тут нема дрес-коду.
Питальна форма have to виражає запитання щодо обовʼязковості певної дії:
Does + підмет (he, she, it) + have to + V1?
Do + підмет (I, you, we, they) + have to + V1?
-
Do I have to do this task today? – Чи маю я зробити це завдання сьогодні?
-
Does Chris have to wake up at 6 am to avoid being late for work? – Чи має Кріс прокидатись о 6 ранку, аби не запізнитись на роботу? (Тобто це не його бажання, він би ще з радістю поспав, але він вимушений прокинутись раніше)
Must, should, have to в різних часових формах
Повторимось, що більшість модальних дієслів не змінюється в часі чи особі, проте як же вразити усі ці функції у минулому чи майбутньому? Тут на допомогу прийдуть слова-замінники, що мають те ж саме значення, однак їх вживання можливе у різних часових формах.
Present Simple |
Past Simple |
Future Simple |
Should / shouldn’t |
– |
– |
Must / mustn’t |
Had to / was / were not allowed to V I had to finish all my tasks before weekends last week. – Я мала закінчити всі свої завдання минулого тижня до вихідних. I wasn’t allowed to leave the house after 9 pm when I was a child. – Мені не не дозволяли виходити з будинку після 9 вечора, коли я був дитиною. |
Will have to / will not (won’t) be allowed to V I will have to leave if you continue arguing with me. – Я буду вимушений піти, якщо ти продовжиш сваритись зі мною. I won’t be allowed to leave the course till I finish it. – Мені не дозволять залишити курс, доки я його не закінчу. |
Have to / don’t (doesn’t) have to |
Had to / didn’t have to I had to wake up early to catch the bus. – Мені доводилось прокидатись рано, аби встигнути на автобус. She didn’t have to check my profile every day. – Їй не потрібно було щодня перевіряти свій профіль (але вона могла, якби захотіла). |
Will have to / will not (won’t) have to He will have to work hard to pass all exams. – Йому доведеться старанно вчитись, щоб скласти всі іспити. My sister won’t have to choose the university. She’ll take a gap year. – Моїй сестрі не доведеться вибирати університет. Вона візьме рік перерви (але це не обовʼязково, вона може обрати, якщо захоче). |
Зверніть увагу! Для вираження майбутнього чи минулого обов’язку заміть must використовується had to у тому ж значенні.
Вправи на застосування modal verbs of obligation
Оскільки must, should, have to є основними modal verbs of obligation, то варто приділити значну увагу їх вивченню та практиці. У певних випадках їх значення можуть бути досить схожими, тому рекомендуємо практикувати їх використання у мовленні задля більш глибоко розуміння їх функцій. Виконайте пару вправ для практики, які допоможуть вам швидше опанувати нову граматику.
Завдання 1
Заповніть пропуски, використовуючи modal verbs of obligation (must, should, have to) відповідно до сенсу речення. Щоб побачити правильну відповідь, клікніть на речення.
You ___ wear a seatbelt when driving a car.
have to
Students ___ complete their homework before class tomorrow.
have to
I ___ study hard if I want to pass the exam.
must
Employees ___ arrive on time for the meeting.
have to
He ___ call his parents to let them know he'll be late.
should
We ___ recycle our waste to protect the environment.
must
You ___ double-check your work to avoid mistakes.
should
Jane ___ apologize for her mistake.
must / should
They ___ submit their applications by the deadline.
have to
We ___ be respectful to our elders.
must / should
Завдання 2
Заповніть пропуски, використовуючи must, should, have to відповідно до сенсу речення у заперечній чи питальній формах. Зверніть увагу на часову форму речення. Аби перевірити себе, натисніть на відповідне речення.
___ (you) finish your homework before watching TV?
Do you have to
We ___ check the lock before leaving the house.
Must
___ (employees) attend the training session tomorrow?
Will employees have to / Do employees have to (*more common option)
She ___ stay up late if she wants to wake up early tomorrow.
Shouldn’t / mustn’t
___ (I) bring anything to the dinner tonight?
Should
You ___ leave your dirty dishes in the sink overnight.
Shouldn’t / mustn’t
___ (they) study for the exam together last winter?
Did they have to
He ___ eat too much junk food if he wants to stay healthy.
Shouldn’t
___ (we) take the bus or walk to the station?
Should
They ___ park in the reserved parking spot without permission.
Mustn't
На інтерактивній платформі Smarte ви можете виконати більше вправ із теми модальних дієслів безкоштовно! Вдалої практики!