Коли та як використовувати 3 Conditional


Зміст

1. Коли використовується 3 Conditional?

2. Структура третього типу умовних речень

3. Модальні дієслова в 3 Conditional

4. Порівняння 3 Conditional з іншими умовними типами речень


If I had seen this article earlier, I would have learnt the 3 Conditional. О так, якби ця стаття потрапила тобі на очі раніше, ти б точно знав(ла) все про третій тип умовного речення – коли йдеться про неможливі дії в минулому, критику чи жаль, розчарування щодо минулого. Тут ми розберемо абсолютно всі випадки використання цього типу, правила побудови речення, винятки та навіть популярні пісні, в яких використаний 3 Conditional. Отож, let’s go!
 

Коли використовується 3 Conditional?


Кожен із типів умовних речень – окрема «особистість». Вони є реальні та нереальні, кожен з них має в своїй структурі абсолютно різні часи та граматичні конструкції.

3 Conditional – абсолютно нереальний. Якщо в другому типі є хоч якась мала ймовірність того, що дія колись відбудеться, хоча це і не точно, то в третьому – 100% вона ніколи не станеться. Бо в минулому вже сталася інша дія, ми маємо від неї результат (хороший або не дуже) і вже нічого не можемо змінити.
 

Роздуми студента під час вивчення заплутаних правил англійської


Найчастіше третій тип умовного речення використовується задля критики минулих подій, що вже відбулися або навпаки – не сталися, чи для того аби показати жаль та прикрість від ситуації, що вже мала місце в минулому. Наведу декілька прикладів.

  1. If John had learned French better, he would have studied in Sorbonne. – Якби Джон вчив французьку мову краще, він би вчився в Сорбонні. 

Тобто ми розуміємо, що Джон не вчив французьку, а байдикував, і тому він не мав можливості навіть подати документи до цього університету. А шкода…

  1. If I had listened to my parents earlier, I wouldn’t have done a lot of mistakes in my life. – Якби я слухав своїх батьків раніше, я б не зробив так багато помилок в своєму житті.

Тут ситуація аналогічна: людина не слухала старших і мала в минулому багато проблем в житті. Вона могла б їх уникнути, якби слухала батьків. Принаймні, вона так сподівається.

  1. If you had had breakfast yesterday, you wouldn’t have been hungry all day long. – Якби ти поснідав вчора, ти б не був голодний цілий день. 

Але бачимо, що людина не поїла зранку, тому і ходила голодна цілий день. 

У цих реченнях є і критика, і жаль від того, що певні дії не були зроблені раніше або було зроблено щось не те. 
 

Структура третього типу умовних речень


З випадками вживання розібралися, тепер подивимося на структуру речень.

Positive form
If + Past Perfect (умова) + Would + Have + Past Participle (результат)
Negative form

If + Past Perfect (negative form) (умова) + Would + Have + Past Participle (результат)

If + Past Perfect (умова) + Would (negative form) + Have + Past Participle (результат)

Question form
Would + Have + Past Participle (результат) + If + Past Perfect (умова)

 

Аби коректно будувати такі речення, головне – визначити, що є умовою, а що результатом, і поставити правильний час. Ще раз: Past Perfect для частини з умовою та Would + Have + Past Participle для частини з результатом. Більше прикладів не завадить:

  • If my brother had known about this exam earlier, he would have passed it and would have entered the academy. – Якби мій брат знав про цей іспит раніше, він би його склав та вступив би до академії.

  • If she had cooked more dishes, she would have been able not to cook one more time. – Якби вона приготувала більше страв, вона б могла не готувати знову.

  • If we had had a lot of time together, I think we would have become a friendly family. – Якби ми проводили багато часу разом, я думаю, ми б стали дружньою родиною. 

  • If our parents hadn’t eaten а lot, they would have taught us to live healthier. – Якби мої батьки не їли так багато, вони б навчили нас жити здоровіше.

  • If your boss hadn’t been so dishonest, you would have been in good relationships with him. – Якби твій бос не був нечесним, ти б мав з ним хороші стосунки.

  • If Sam had stopped before it was too late, he wouldn’t have been fired. – Якби Сем зупинився вчасно, він би не був звільнений. 

  • Would they have left if they had known about the car accident? – Чи пішли б вони геть, якби знали про аварію?

  • Would Harry have proposed to her if he had known all the truth about his fiancée? – Чи Гаррі зробив би їй пропозицію, якби знав всю правду про свою наречену? 

  • Would you have prepared for the final exams better if I had told you to? – Чи готувався би ти до фінальних іспитів краще, якби я сказав тобі?
     

Модальні дієслова в 3 Conditional


Дієслово Would – не єдине, яке можна використовувати в наслідковій частині нашого 3 Conditional. Йому на зміну можуть прийти такі модальні дієслова як:

  • Could
  • Might
  • Should

Різниця тільки в значенні. Розглянемо декілька речень з ними:

  • If he had had more experience in making cakes, he could have helped you undoubtedly. – Якби він мав більше досвіду в приготуванні тортів, він би міг тобі допомогти беззаперечно.

  • If Janet had been finished the medical college, she might have saved her sister. – Якби Джанет закінчила медичний коледж, вона б могла врятувати її сестру.

  • If we had wanted to move to Germany, we should have learned German. – Якби ми хотіли переїздити в Німеччину, ми б мали вчити німецьку мову. 
     

Порівняння 3 Conditional з іншими умовними типами речень


Умовних типів багато, тож тобі треба дуже чітко розуміти, коли який вживати. Не розбираючи кожен тип окремо, зараз ми подивимось на відмінності інших умовних типів від третього. 

Отже, нульовий Conditional потрібен для того, аби висловити думку про усім відомий факт, певну загальну інформацію, фізичне або хімічне явище, певні природні закони. 

0 Conditional

3 Conditional

If you freeze the water, it becomes ice.

If Ann had known the answers, she wouldn’t have cheated at the exam.

If you cut your knee, it bleeds.

If my parents hadn’t been so kind, they would have punished me a lot.

If I take a train to NY, I go through Pennsylvania anyway.

If my aunt had known English, she would have worked with me in Yappi Corporate.

 

Перший умовний тип речення має відношення до майбутнього часу. Ми маємо вжити цей тип речення, коли говоримо про дію в майбутньому за певних обставин, а також коли хочемо комусь щось порадити або спонукати людину до певної дії.

1 Conditional

3 Conditional

Keep on working and you will get rid of panic attacks.

If Sarah had thought about her health, she wouldn’t have gained 50 kg.

Don’t stop learning French, one day you will live in Paris, believe me.

If only my kids had played together, they would have been good friends.

If you don’t prepare these articles till tomorrow, I promise, you will be fired.

If I hadn’t drunk a lot of wine, I would have been sober.

 

І останнє. Другий Conditional – це майже завжди нереальна дія. Ми говоримо про майже неможливі речі або про наші мрії, переживання, надії, сподівання в теперішньому або в майбутньому часах. Третій же стосується тільки минулого.

2 Conditional

3 Conditional

If my son wasn’t so stubborn, he would be the best student in his class.

If my boss had told me about this problem earlier, we would have done something in advance.

If Jane was as smart as her brother, she wouldn’t be jobless anyway.

If I had thought about my career earlier, I would have become a CEO 2 years ago.

Would you dance if I asked you to dance?

If we had left you in time, we wouldn’t have missed the flight to NY.

 


А щоб цілком опанувати тему умовних речень в англійській мові, ознайомся також з іншими статтями: 


 

Професійна англійська для підвищення кваліфікації працівників - банер


And now, коли ми розглянули головні аспекти, я пропоную перейти до більш приємної частини – послухати пісню Адель If It Hadn't Been For Love, в якій ми знайдемо третій умовний тип речення. Співай і тренуй свою англійську:

Never woulda hitch-hiked to Birmingham
If it hadn't been for love
Never woulda caught the train to Louisian’
If it hadn't been for love
Never woulda run through the blindin’ rain
Without one dollar to my name
If it hadn't beenif it hadn't been for love

Never woulda seen the trouble that I’m in
If it hadn't been for love
Woulda been gone like a wayward wind
If it hadn't been for love
Nobody knows it better than me
I wouldn't be wishing I was free
If it hadn't beenif it hadn't been for love

Думаю, що тепер третій умовний тип буде тобі зрозумілий і у тебе не виникатиме труднощів у його вживанні. Пам'ятай, що practice makes perfect, тож не бійся користуватися цим типом речень у розмовах.