Past Perfect Continuous: правила та приклади використання часу


Зміст

1. Утворення Present Perfect Continuous

1.1. Випадки вживання Present Perfect Continuous

2. Утворення Past Perfect Continuous

2.1. Past Perfect Continuous і стверджувальне речення

2.2. Past Perfect Continuous і заперечне речення

2.3. Past Perfect Continuous і питальне речення

3. Коли вживається Past Perfect Continuous?

4. Покажчики часу в Past Perfect Continuous

5. Різниця між Past Perfect, Past Continuous і Past Perfect Continuous

6. Час Past Perfect Continuous і Stative Verbs 


Past Perfect Continuous хоч і викликає страх, але тільки на перших порах. Ознайомившись із ним ближче, розумієш, що не все так страшно, як здавалося.

Перш ніж почати вивчення Past Perfect Continuous, радимо згадати Present Perfect Continuous, а також пропонуємо вам розібратися разом, чим відрізняються Past Perfect, Past Continuous і Past Perfect Continuous.
 

Утворення Present Perfect Continuous


Стверджувальне речення складається з підмета, який може бути виражений займенником, іменником або власною назвою. Також важливе місце в будь-якому позитивному реченні займає присудок. У Present Perfect Continuous присудок має вигляд допоміжного дієслова have been/ has been і смислового дієслова із закінченням -ing. Нагадуємо, що have been ставиться після I, you, we, they, а has been – після he, she, it. Смислове дієслово матиме закінчення -ing і в негативних, і в питальних реченнях.

 • Tom has been washing his car for an hour. – Том миє свою машину вже годину.
 • We have been practicing а new song for three hours. – Ми відпрацьовуємо нову пісню вже три години.

Заперечному реченню характерна наявність частки not. Також є опція скоротити have not been до haven’t been і has not been до hasn’t been.

 • Beth hasn’t been working hard the last two years. – Бет не працює старанно останні два роки.
 • You haven’t been studying enough to pass the exam. – Ти не вчишся достатньо, щоб скласти іспит.

Питальне речення розділяє have been, виносячи have на перше місце. Далі, після have, іде підмет, потім been і тільки потім черга доходить до смислового дієслова із закінченням -ing. У разі роботи з питальним словом, воно ставиться на перше місце, а далі – традиційна конструкція запитання.

 • How long have you been running? – Як довго ти біжиш?
 • Has she been swimming for three hours already? – Вона плаває вже три години?

Past Perfect Continuous: правила та приклади використання

 

Випадки вживання Present Perfect Continuous
 

1. Дія, яка почалася в минулому і продовжується зараз.

She’s been writing a letter for 2 hours. (She started 2 hours ago and she’s still writing it.) – Вона пише лист дві години. (Вона почала писати його дві години тому й досі продовжує.)

2. Дія в минулому, яка мала певну тривалість і має видимий результат зараз.

Her eyes are red. She’s been crying. – У неї червоні очі. Вона плакала. (Червоні очі – видимий результат. Плакала – тривала дія в минулому.)

3. Для висловлення злості, роздратування, обурення.

 • Who has been using my toothbrush? – Хто користувався моєї зубною щіткою?
 • Someone has been wearing my dress! – Хтось носив мою сукню!

4. Щоб акцентувати увагу на тривалості дії.

She’s been calling om clients since this morning. – Вона телефонує клієнтам із самого ранку. (Вона почала вранці та продовжує виконувати дію в момент розмови.)

Розібравшись із Present Perfect Continuous, згадавши конструкцію побудови й основні випадки вживання, з чистою совістю переходимо до Past Perfect Continuous.
 

Утворення Past Perfect Continuous


На прикладах подивимось, як утворюються різні типи речень у цьому часі.
 

Past Perfect Continuous і стверджувальне речення


Щоб побудувати стверджувальне речення в Past Perfect Continuous, необхідно трохи магії, а ще допоміжне дієслово у вигляді had been і смислове дієслово з закінченням -ing. Варто відзначити, що had been йде після всіх осіб, тож запам'ятовувати багато не доведеться. Та й смислове дієслово завжди додає хвостик -ing. І в питанні, і в запереченні.

 • They had been playing football for thirty years before their coach retired. – Вони грали у футбол 30 років перш ніж їхній тренер пішов на пенсію.
 • He had been working as a coach driver for 1 year before the car accident. – Він пропрацював водієм рік до того, як трапилася аварія.
   

Past Perfect Continuous і заперечне речення


Відрізняється лише наявністю частинки not. Ну і, звичайно, говорити або писати had not been – це нестерпно довго в 21 столітті, тому рекомендуємо скорочувати до hadn’t been.

 • Former colleagues hadn’t been speaking to each other for 10 years. – Колишні колеги не спілкувалися одне з одним 10 років.
 • She hadn’t been drinking alcohol for three years. – Вона не вживала алкоголь три роки.
   

Past Perfect Continuous і питальне речення


Що стосується питального речення – досвідчений учень вже знає, що питання будується шляхом інверсії, а якщо людською мовою, то переміщенням частини допоміжного дієслова had на перше місце в реченні, а особи – на друге.

 • How long had the children been playing? – Як довго грали діти?
 • What had he been thinking of? – Про що він думав?

Past Perfect Continuous: правила та приклади використання - 2

 

Коли вживається Past Perfect Continuous?


Найважче в роботі з Past Perfect Continuous – це розібратися, в яких ситуаціях слід його використовувати, і не переплутати з Past Perfect і Past Continuous.

1. Дія певної тривалості, яка відбувалася до якогось точного часу в минулому.

She had been trying to get visa for months before she gave up. – Перш ніж здатися, вона намагалася отримати візу протягом місяців.

2. Дія в минулому, яка тривала певний час і має певні результати в минулому.

Her fingers ached because she had been paying guitar all day. – У неї боліли пальці, тому що вона грала на гітарі весь день. (Боліли пальці – результат у минулому, грала весь день – тривала дія в минулому.)

3. Еквівалент Present Perfect Continuous

He stayed in bed that day because he had been feeling ill all week. – Він залишився в ліжку в той день, тому що погано почувався увесь тиждень.
 

Покажчики часу в Past Perfect Continuous


У Past Perfect Continuous, як і в будь-якому часі англійської мови, можна зустріти покажчики часу, які підкреслюють властивості часу і навіть доповнюють зміст речення. У Past Perfect Continuous представлені for і since, основною роботою яких є опис періоду. For описує тривалість періоду й дослівно перекладається як «протягом». Since вказує безпосередньо відправну точку або момент, в якому почалася дія, що описується.

 • They had been living in that house for twenty years before they decided to move. – Вони прожили в тому домі 20 років перш ніж вирішили переїхати.
 • The employee that was promoted had been working hard since 2018. – Працівник, який отримав підвищення, старанно працював з 2018 року.

Past Perfect Continuous: правила та приклади використання - 3

 

Різниця між Past Perfect, Past Continuous і Past Perfect Continuous
 

 • Past Perfect

She had already cooked dinner when her husband came home. – Вона вже приготувала вечерю, коли її чоловік прийшов додому.

Одинична дія в минулому сталася до ще однієї певної дії в минулому.

When I saw Steve yesterday, he was happy because he had played football and scored a goal. – Коли я побачив Стіва вчора, він був щасливий, тому що грав у футбол і забив гол.

Закінчена дія в минулому, результат якої ми також спостерігаємо в минулому.

 • Past Continuous

Yesterday at 8 pm she was cooking dinner for her husband. – Вчора о 8 годині вечора вона готувала вечерю для свого чоловіка.

Дія в минулому в процесі в точно зазначений час.

He was playing football when he broke his ankle. – Він грав у футбол і пошкодив щиколотку.

Минула дія в процесі, перервана іншою одиничною дією теж у минулому.

 • Past Perfect Continuous

She had been cooking dinner for 2 hours before her husband came home. – Вона готувала вечерю вже дві години, коли чоловік прийшов додому.

Дія в минулому, яка тривала якийсь період до певної події в минулому.

His feet ached because he had been playing football all day. – Його ступні боліли, тому що він програв у футбол весь день.

Минула дія з певною тривалістю, яка має видимі результати в минулому.
 

Час Past Perfect Continuous і Stative Verbs


Важливо відзначити, що, як і будь-який Continuous, «наш» не вживається з дієсловами, які позначають стан. Такі дієслова можуть бути названі non-continuous або stative verbs, але суть від цього не змінюється. Stative verbs описують стан, який може тривати певний час, але не дію. Англійська мова відрізняється своєю різноманітністю і незмінною наявністю винятків. Деякі non-continuous verbs можуть вживатися в реченнях у часах Continuous, але за умови, що кардинально змінюють своє значення.

 • I had thought he was a bachelor before I saw his wedding ring. – Я думала, він холостяк, до того, як побачила обручку. (У цьому варіанті to think – передає загальну думку.)
 • I had been thinking for two months before I bought a car. – Я міркувала два місяці перш ніж купити машину. (Цей приклад показує, що to think – позначає міркувати, проводити серйозний розумовий процес, думати про щось постійно.)

Окрім think, в Continuous також можуть використовуватися такі stative verbs як to be, to have, to taste, etc. Використовувати ці дієслова в часах Continuous і безпосередньо в Past Perfect Continuous необхідно спираючись строго на певний контекст, а не за велінням серця. Якщо ти тільки юний падаван і твоє знайомство з Past Perfect Continuous сьогодні виявилося першим, обов'язково звернися до викладача для перевірки побудованих речень.

Сьогодні ми ближче ознайомилися з часом Past Perfect Continuous і згадали Present Perfect Continuous. Порівняли три минулих часи, які настільки підступні, що студенти плутають їх досить часто. Можливо, хтось скаже, що приділяти увагу часу Past Perfect Continuous сенсу немає, він складний і використовується в повсякденному житті не так часто, як Present Simple, наприклад. Але, по-перше, вічна істина: що більше часів знаєш, то краще спиш. А по-друге: немає межі досконалості. Бажаємо тобі плідного навчання і до нових зустрічей!